Wszystko co trzeba wiedzieć o uprawie hydroponicznej

Przyzwyczajeni jesteśmy, że chcąc hodować rośliny w domu musimy mieć dobrą ziemie, która będzie bogata w składniki odżywcze. Jak się jednak okazuje nie zawsze jest to koniczne. Uprawa hydroponiczna polega na hodowaniu roślin wyłącznie w samej wodzie. Jak zacząć swoją przygodę z hydroponiką?

Uprawa hydroponiczna – co to jest?

Można powiedzieć, że uprawa hydroponiczna polega na hodowaniu roślin w wodzie. Jest to jednak duże uproszczenie.

Rośliny, których korzenie umieścimy w wodzie szybko zgniją. Uprawa hydroponiczna polega na umieszczeniu roślin w pojemniku z tworzywa sztucznego, który wypełniony jest obojętnym podłożem. Świetnie w tej roli sprawdza się keramzyt. To naczynie umieszczane jest w naczyniu zewnętrznym, na którym określony jest optymalny poziom wody.

Przeczytaj też: aranżacja ogrodu przed domem – jak zrobić to perfekcyjnie?

Jak wybrać donice do uprawy hydroponicznej?

Wybierając pojemniki należy zwrócić uwagę, by wewnętrzne naczynie było przezroczyste, dzięki temu będziemy mogli kontrolować stan bryły korzeniowej. W ten sposób szybko zauważymy wszystkie problemy, co pozwoli na reakcję w odpowiednim momencie. Naczynie zewnętrzne powinno być nieprzezroczyste, dzięki temu uchronimy roślinę przed niepożądanym nasłonecznieniem.

Wybierając naczynia dla roślin należy pamiętać, że nie mogą one kształtem przypominać tradycyjnych doniczek. Najkorzystniejsze są pojemniki kuliste oraz cylindryczne. Taki kształt naczynia zapewni roślinom odpowiednią ilość miejsca na rozrastające się korzenie oraz pożywkę rozpuszczoną w wodzie.

Naczynie zewnętrzne powinno być również wyposażone w otwór, który umożliwi uzupełnianie wody. W doniczkach, które takiego otworu nie mają należy zastosować wskaźnik poziomu wody lub wlewać wodę bezpośrednio na materiał wypełniający.

Pojemnik wewnętrzny musi być nieco mniejszy niż naczynie zewnętrzne. Po jego zawieszeniu w doniczce zewnętrznej dno naczynia wewnętrznego nie może dotykać doniczki zewnętrznej. Ważne jest również, by naczynie wewnętrzne było wyposażone w otwory. Nie mogą one być na tyle duże, by wypadał przez nie keramzyt, muszą jednak swobodnie przerastać korzenie.

Jak wybrać podłoże do uprawy hydroponicznej?

Uprawa hydroponiczna jest dużo łatwiejsza niż się wydaje. Jednak należy spełnić kilka warunków, by móc cieszyć się pięknymi i bujnie rosnącymi kwiatami oraz ziołami. Jednym z najważniejszych elementów uprawy hydroponicznej jest dobre podłoże.

Podłoże musi stabilnie trzymać roślinę, jednocześnie ważny jest dostęp powietrza do korzeni. Bardzo często wykorzystywany jest keramzyt lub perlit. Są również specjalne podłoża do uprawy hydroponicznej, które zostały odpowiednio przygotowane.

Uprawa hydroponiczna wymaga również nawożenia roślin., najczęściej wykorzystywane są specjalne tabletki, które zawierają granulowany nawóz rozpuszczalny.

Odżywki nie umieszczamy od razu po posadzeniu roślin. Należy odczekać 2-3 tygodnie. Sadząc rośliny nieukorzenione należy poczekać z dostarczeniem im odżywki do momentu pojawiania się pierwszych korzeniu.

Odżywkę należy zmieniać co 6 tygodni. Chcąc to zrobić należy wyjąć naczynie wewnętrzne i kilkakrotnie przepłukać bryłę korzeniową. Jest to również dobry moment, by wyczyścić naczynie zewnętrzne, na którym przez kilka tygodni powstanie nieatrakcyjny osad. Nową pożywkę należy umieścić w pojemniku zewnętrznym.

Uprawa hydroponiczna – podsumowanie

Uprawa hydroponiczna jest wyjątkowo łatwa i efektywna. Mamy duży wpływ na wzrost roślin. Jednocześnie jest to świetny sposób na hodowlę kwiatów oraz ziół dla tych osób, które często wyjeżdżają.

Uprawa hydroponiczna nie jest przeznaczona wyłącznie dla roślin, które lubią mokre podłoże. Można w ten sposób hodować zioła, paprocie a nawet kaktusy.

Dowiedz się, od czego zacząć budowę domu?

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.