Aranżacja ogrodu przed domem – jak zrobić to perfekcyjnie?

Ogród przed domem świadczy o gospodarzach. Rośliny powinny być dekoracyjne i wypielęgnowane. Ważne jest, by aranżacja ogrodu przed domem była przemyślana. O czym trzeba pamiętać planując część frontową ogrodu?

Aranżacja ogrodu przed domem? Najważniejszy jest styl!

Aranżacja ogrodu przed domem musi być dopasowana stylistycznie do domu. Warto zadbać, by dom i ogród tworzyły spójną kompozycję.

Dom nowoczesny nie będzie wyglądał harmonijnie, gdy zasadzimy przed nim malwy i lwie paszcze. Są to rośliny, które pasują do architektury wiejskiej lub domu z bali. Przed nowoczesny domem pięknie będą wyglądały iglaki, wypielęgnowany trawnik czy imponujące trawy.

Koniecznie trzeba pamiętać, że aranżacja ogrodu przed domem to nie tylko prawidłowy dobór roślin. Trzeba pamiętać również o elementach małej architektury, które powinny być spójne z elewacją domu. Ogrodzenie oraz ścieżki powinny być dopasowane kolorystycznie.

Przeczytaj też jak zrobić sufit podwieszany

Jak wybrać idealne rośliny?

Aranżacja ogrodu przed domem powinna obfitować w rośliny, które są atrakcyjne i jednocześnie nie są trudne w hodowli. Nawet ciekawsze okazy nie będą ozdobą, gdy będą słabo rosły i będą chorowały.

Wybierając rośliny do ogrodu warto pamiętać, że w części frontowej ogrodu powinny znaleźć się rośliny, które odizolują dom od ulicy. Świetnie w tej roli sprawdzają się drzewa iglaste. Można również wybrać krzewy, które osiągają większe rozmiary. Derenie, lilaki, bzy czy kaliny zasłonią ogród.

Rośliny warto sadzić piętrowo. Koniecznie należy również zadbać, by kolorystyka liści była zróżnicowana, dzięki temu ogród będzie zachwycał feerią barw. Berberysy, hortensje czy rododendrony będą pięknie prezentowały się na zielonym tle wyższych krzewów.

Aranżacja ogrodu przed domem powinna również mieć w planach drzewa. Jeżeli część frontowa jest niewielka warto zadbać, by chociaż jedno drzewo znalazło się w naszym ogrodzie. Drzewo iglaste będzie pięknie prezentowało się zimą, gdy w okresie świątecznym będzie udekorowane milionem delikatnych światełek. Efekt „WOW” gwarantowany.

Osoby, które nie przepadają za iglakami mogą wybrać magnolie, których kwiaty są zachwycające. Trzeba jednak pamiętać, że jest to drzewo, które bardzo źle znosi przeciągi. Kwiaty szybko będą opadały.

Klon jest rośliną mniej wymagająca. Warto pamiętać, że istnieje wiele odmian, które bardzo różnią się kolorystycznie. Kolon czerwony zachwyca intensywnymi barwami. W klonie palmowy orange dominuje intensywny żółty i pomarańczowy kolor. Klon Eskimo to barwy zielona i żółta.

Pod liściastym drzewem można posadzić rośliny, które dobrze rosną w cieniu. Brunnera wielkolistna, żurawka drobnokwiatowa, funkia, barwinek pospolity czy kosmatka śnieżna będą niesamowitą ozdobą ogrodu.

Jak i czym urozmaicić aranżację ogrodu przed domem?

Chcąc, by aranżacja ogrodu przed domem była interesująca warto zadbać o eleganckie oświetlenie. Ogród będzie nie tylko nastrojowy, ale przede wszystkim praktyczny. Poruszanie się po zmroku będzie dużo łatwiejsze.

W nowoczesnym ogrodzie sprawdzą się lampy kule. Są proste i minimalistyczne. Do ogrodu wiejskiego idealne będą lampy przypominające uliczne latarnie. Sprawdzą się również klasyczne latarenki, które mogą być solarne. Wspaniale będą również wyglądały świece ukryte w latarence.

Sezonowa aranżacja ogrodu przed domem

Aranżacja ogrodu przed domem powinna być elegancka i stonowana. Warto zadbać, by pojawiły się w niej sezonowe ozdoby, które podkreślą klimat ogrodu. Wiklinowe kosze z dyniami jesienią, czerwone pelargonie w donicach latem czy drzewka ozdobione licznymi lampkami na święta będą niebanalną dekoracją przestrzeni.

Poznaj niezawodne sposoby na aranżację poddasza

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.