Jakie drzewka ozdobne wybrać do ogrodu?

W pięknym ogrodzie oprócz różnokolorowych kwiatów powinny obowiązkowo znaleźć się drzewka ozdobne. W większym ogrodzie mogą być sadzone w kępach, a w małym można wprowadzić solitery, którymi są efektowne, ale pojedyncze rośliny.

Gdzie kupić drzewka ozdobne?

W sklepie ogrodniczym można kupić iglaste drzewa dekoracyjne, a także liściaste z bardzo ciekawą sylwetką. Dużą popularnością cieszą się iglaki, które dobrze wytrzymują niskie temperatury. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie są wymagające, dlatego nawet mało doświadczone osoby powinny sobie poradzić z ich uprawą. Drzewka ozdobne do ogrodu dają świetny efekt, jeżeli są dobrze dobrane. Należy pamiętać, że drzewka złocistożółte i jasnozielone potrzebują dobrego dostępu do słońca. Promienie słoneczne sprawiają, że te rośliny zachowują ładny kolor i szybciej rosną. Podczas dużego mrozu iglaki niebieskie uzyskują bardzo intensywną barwę. Do ogrodu idealnie pasować będzie sosna czarna, która posiada smukły pień. Na jego końcu znajduje się stożkowa korona oraz długie igły. Warto dodać, że jest bardzo podatna na formowanie, co sprawia, że dopasowuje się do reszty roślin. Ciekawą alternatywą jest również sosna bośniacka, która ma szeroką i gęstą koronę. W mniejszym ogrodzie idealnie sprawdzi się jej karłowata odmiana. Jest to kuliste drzewko ozdobne o bardzo intensywnym zielonym kolorze. Należy jednak pamiętać, że rośnie ono stosunkowo powoli. W sprzedaży dostępna jest również sosna himalajska, która również dobrze odnajduje się w tych warunkach klimatycznych. Warty uwagi jest także świerk pospolity, którego różnorodne odmiany można spotkać w dobrych sklepach ogrodniczych.

Świerki serbskie

Dobrze wyglądają również świerki serbskie, z których największym uznaniem cieszy się odmiana „Peve Tjin”. Charakteryzuje się ona igłami w kolorze zielonym i srebrnym. Do większych ogrodów polecane są świerki białe i kaukaskie. Na uwagę zasługuje jodła kalifornijska, której igły są srebrzysto-zielone. Szczególnie ciekawe jest to, że po roztarciu pachną cytryną. Małe drzewka ozdobne mogą być również oryginalne i najlepszym przykładem jest jodła koreańska. Jej odmiany to „Silberlocke” oraz „Kohouts Icebreaker”. Jednym z największych drzewek w całym zestawieniu jest modrzew japoński, który również pochodzi z rodziny iglastych. Osiąga 3 metry wysokości, ale jednocześnie rośnie bardzo wolno. Jego najbardziej efektowna odmiana to „Repens”, która charakteryzuje się długimi gałęziami, które zwieszają się do ziemi. Niektóre osoby szukają jednak do ogrodu drzewka ozdobnego z interesującym kształtem liści. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się buk czerwonolistny. Ma wspaniałe purpurowe liście, ale trzeba pamiętać, że jest bardzo podatny na formowanie oraz cięcie. Zobacz koniecznie: https://www.elbudowa.com.pl/jak-pozbyc-sie-kreta-z-ogrodu/

Drzewka ozdobne do małego ogrodu

W podobnym kolorze występuje klon palmowy, który pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jego cechą charakterystyczną są zwiewne, koralowe i mocno powcinane liście. Idealnie nadaje się do małych ogrodów, ponieważ osiąga niewielkie rozmiary i rośnie powoli. Na uwagę zasługuje także miłorząb dwuklapowy, który należy do rodziny iglaków. Świetnie odnalazł się w polskich warunkach, a jego uprawa nie jest wymagająca i większość osób powinno sobie bez problemu poradzić z tą rośliną. Jej duży rozmiar powoduje jednak, że lepiej ją uprawiać w dużym ogrodzie. Jarzębina jest najlepszym przykładem tego, że owoce mogą także być świetną dekoracją drzew. Do najpopularniejszych należy jarząb pospolity, który jest najczęściej spotykany w Polsce. Warto dodać, że to drzewko ozdobne zachowuje swój wygląd przez cały rok i jest niezwykle wytrzymałe. Duże wahania temperatur nie wpływają negatywnie na jarzębinę. W maju i czerwcu pojawiają się na niej drobne, białe kwiaty. Z kolei latem na gałęziach znajdują się czerwone owoce. Szczególnie ciekawą odmianą jarzębiny jest „Pendula”, której korona jest nieregularna i smukła. Jej gałęzie zwisają bardzo nisko, a czasami nawet dotykają ziemi.

Jarząb mączny

Alternatywą może być jarząb mączny, który cieszy się mniejszą popularnością, ale również jest bardzo efektownym drzewkiem ozdobnym. Jego liście są małe i srebrzystozielone. Na wyróżnienie zasługuje także sumak octowiec, który jest niskopiennym drzewkiem z szeroką koroną. Po przekwitnięciu pojawiają się na nim owoce, które tworzą kolby. Pozostają one na drzewie nawet do następnego sezonu. Ciekawym zabiegiem jest szczepienie drzewek, które polega na zrośnięciu ze sobą dwóch części roślin. W ten sposób można wyhodować niskie drzewko z krzewu. Dużą zaletą miniaturowych roślin jest możliwość kontrolowania ich wielkości. Wielkość takiego drzewka z reguły nie przekracza 1 metra. Niskie rośliny pasują do małych ogródków, ponieważ nie ma tam wystarczająco miejsca na bujne konary. Osoby, które mogą sobie pozwolić na większe drzewka powinny koniecznie zainteresować się wiśnią piłkowaną. Należy jednak pamiętać, że jej pochodzenie jest egzotyczne i z tego powodu może ona źle znosić mrozy. Równie piękną rośliną, ale też ciężką w uprawie jest magnolia. Młode sadzonki są najbardziej podatne na niską temperaturę, jednak po pewnym czasie nabywają odporność.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.