Mała kuchnia z wyspą

Wiele osób sądzi, że komfortowe urządzenie małej kuchni jest wręcz niemożliwe. Tymczasem okazuje się, że nawet pomieszczenie o niewielkich rozmiarach można urządzić naprawdę funkcjonalnie, elegancko i stylowo. Warto zadbać o to, by kuchnia zachwycała funkcjonalnymi rozwiązaniami – do takich z pewnością należy wyspa kuchenna. Jeśli pomieszczenie jest naprawdę niewielkich rozmiarów, a przy okazji jest nieustawne – lepiej z nich zrezygnować. Niemniej jednak wyspa kuchenna potrafi służyć pomocą w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach, a szczególnie dobrze sprawdza się w pomieszczeniach otwartych na salon. Przedstawiamy sprytne patenty, jak urządzić małą kuchnię z wyspą.

Mała kuchnia z wyspą – jak ją urządzić?

Jeśli niewielka kuchnia jest otwarta na salon, to tradycyjny barek może zostać zastąpiony wyspą. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się, jeśli kuchnia jest zaprojektowana w literę L bądź U. Trzeba tylko pamiętać o tym ,by zachować odległość pomiędzy wyspą, a szafkami kuchennymi. Komfortowa odległość wynosi około metra i pozwala na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Najmniejsze modele wyspy mogą z powodzeniem pełnić rolę blatu roboczego, którego w kuchni nigdy nie jest za dużo. Wyspa kuchenna może więc stanowić miejsce do pracy, przyrządzania potraw oraz przechowywania sprzętu kuchennego.

Jeśli chodzi o najprostsze wyspy kuchenne, to zazwyczaj są to po prostu szafki kuchenne, na których umieszczony jest blat. Aby praca przy wyspie była komfortowa, jej wysokość nie powinna przekraczać 90 cm. Jeśli chodzi o małe kuchnie, to wyspy w nich zazwyczaj są kształcie prostokąta. Jeśli są jedynie częściowo zabudowane bądź też ażurowe, dodają wnętrzu lekkości i optycznie je powiększają, co ma ogromne znaczenie.

Dowiedz się, jak zaaranżować małą sypialnię z oknem

Praktyczne rozwiązania do małej kuchni z wyspą

Wyspa kuchenna doskonale sprawdza się jako wizualne oddzielenie kuchni od salonu. Zabudowana wyspa kuchenna świetnie funkcjonuje jako praktyczny schowek na różnego rodzaju naczynia i produkty spożywcze. W kuchni, która ma nieco większe rozmiary doskonale sprawdzi się wyspa, w którą zostanie wbudowana kuchenka. Trzeba jednak przygotować się na to, że wyspa będzie wtedy miała znacznie większe rozmiary, jako iż po obu stronach kuchenki powinny znajdować się blaty robocze. Niezłym rozwiązaniem jest zaaranżowanie na wyspie zlewozmywaka.

Mała kuchnia z wyspą wymaga innowacyjnych i pomysłowych rozwiązań. Wyspa może być także traktowana jako barek, przy którym można zjeść posiłek. Wtedy trzeba jednak pamiętać, aby podstawa była otwarta, dzięki czemu osoba spożywająca posiłek będzie mogła wygodnie ułożyć nogi. Jako uzupełnienie tego typu wyspy doskonale sprawdzą się hokery, czyli wysokie stołki barowe.

Jeśli chodzi o małe kuchnie, to wymagają one oszczędnych rozwiązań aranżacyjnych. Nadmiar ozdobników sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się jeszcze mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Wykończenie wyspy błyszczącymi kaflami bądź też marmurem optycznie powiększa pomieszczenie i dodaje mu lekkości. Nad wyspą zawiesić można modny żyrandol. Będzie on akcentem, który rozjaśni pomieszczeniach i nada subtelnej elegancji.

Mała kuchnia z wyspą – podsumowanie

Podsumowując, wyspa kuchenna jest bardzo modnym obecnie rozwiązaniem. Jest nie tylko funkcjonalna, ale także dekoracyjna i może stać się prawdziwą ozdobą pomieszczenia. Na jej budowę decydują się nawet te osoby, które posiadają kuchnię o bardzo ograniczonej wielkości. Dobrze zaaranżowana wyspa kuchenna potrafi uczynić gotowanie o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym, pozwala na wspólne spożywanie posiłków, a także stanowi fantastyczną przestrzeń do przechowywania przedmiotów.

Sprawdź też nasze pomysły na kuchnię z wyspą otwartą na salon

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.