Użyteczne porady, jak malować sufit

Choć może się wydawać, że odpowiedź na pytanie, jak malować sufit jest łatwiejsza niż ta, która dotyczy malowania ścian, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Większość osób już po zakończeniu malowania nie może z uznaniem spoglądać na efekt swojej pracy, bo widoczne gołym okiem smugi nie dają powodów do zadowolenia. Na szczęście, osoby odpowiednio przygotowane mogą poradzić sobie z tym zadaniem. Sprawdź, jak malować sufit szybko, efektywnie i solidnie!

Jak malować sufit? Przygotuj powierzchnię

Jeśli chce się wiedzieć, jak malować sufit, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się mu uważnie. Tylko dokładna analiza stanu powierzchni, którą chce się pomalować może pomóc w ustaleniu, jakie kroki należy podjąć na dalszych etapach prac. Przyjmuje się, że sufit jeszcze przed malowaniem musi być nie tylko równy, ale również czysty. Jeśli się o to nie zadba, nawet wysokiej jakości farba może nie trzymać się na nim tak dobrze, jak obiecuje to jej producent.
Jeśli więc gołym okiem widoczne są wybrzuszenia, a farba, którą do tej pory pokryty był sufit, kruszy się, pierwszym krokiem jest jej usunięcie. Nie można pozwolić sobie przy tym ani na rysy, ani na ubytki w strukturze sufitu. Ich usuwanie jest możliwe na kilka sposobów. Najczęściej sięga się po gips, warto pamiętać jednak i o tym, że w sprzedaży dostępne są również specjalne masy szpachlowe. Oczywiście, samo nałożenie masy nie będzie wystarczające. Gdy już zaschnie, należy ją zeszlifować. Czynność ta jest pracochłonna, jeśli jednak zastanawiamy się nad tym, jak malować sufit i nie zostawić smug, musimy pogodzić się z koniecznością jej wykonania.
Nawet na tym etapie nie można jednak utrzymywać, że powierzchnia sufitu jest już gotowa do malowania. Konieczne jest także jej zagruntowanie. Niektórzy producenci farb zwracają uwagę na to, że jest to czynność mająca jedynie pomocniczy charakter. Nie można jednak nie docenić tego, że wyrównuje ona skutecznie parametry podłoża, a jednocześnie poprawia przyczepność farby. Staranniejsze przygotowania sufitu oznaczają zatem szybsze i bardziej efektywne malowanie.

Po drugie – właściwa kolejność prac

Pytanie o to, jak malować sufit nie jest jedynym, jakie stawiają sobie osoby przystępujące do renowacji kuchni lub salonu. Wcale nie rzadziej pada pytanie o to, czy to sufit ma być malowany w pierwszej kolejności, czy też na pierwszeństwo zasługują ściany. Eksperci nie mają wątpliwości, że to zaczęcie prac od malowania sufitu okaże się strzałem w dziesiątkę. Podczas jego malowania nieuniknione są niewielkie zacieki tam, gdzie powierzchnia pionowa łączy się z poziomą. Jeśli sufit pomalujemy na końcu, ich ukrycie będzie trudniejsze, a ponieważ za powstawanie wspomnianych zacieków odpowiada grawitacja, trudno mieć nadzieję, że uda się ich uniknąć.

Dowiedz się, od czego zacząć budowę domu

Jak malować sufit? Mądrze oceń jego wysokość

Nawet osoby dość wysokie myślą z niepokojem o tym, jak malować sufit. Jest on przecież w takim stopniu oddalony od podłogi, że trudno liczyć na malowanie go bez odpowiednich akcesoriów pomocniczych zwiększających zasięg rąk. Przeważnie korzysta się w tym celu z drabiny doceniając jej stabilność, a także to, że jej zakup nie wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Okazuje się jednak, że drabina jest tylko jedną z dostępnych opcją.
Alternatywą dla niej są szczudła malarskie i nie sposób nie zauważyć tego, że w ostatnich latach cieszą się one rosnącą popularnością. Ich konstrukcja przypomina szczudła wykorzystywane przez cyrkowców, a osoby zastanawiające się, jak malować sufit doceniają przede wszystkim typową dla nich mobilność. Szczudła malarskie to przedłużenie nóg. Praca z nimi przebiega szybciej, a samo malowanie sufitu może być czynnością wykonywaną ze zdecydowanie większą starannością niż wówczas, gdy używa się w tym celu drabiny.

Sprawdź też, jak zrobić sufit podwieszany

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.