Remont łazienki w bloku. Spore wyzwanie

Mieszkanie bloku z wielkiej płyty to opcja, na którą decyduje się wiele nawet młodych osób. Równe popularne są mieszkania w starych blokach, budowanych jeszcze z cegieł. Po zakupie takiego mieszkania, najczęściej konieczny jest jego remont. Remont pokoi nie jest większym kłopotem. Wystarczy wyrównać ściany i pomalować, zmienić drzwi, starą wykładzinę na podłodze – na przykład – na panele. Remont łazienki to już prawdziwe wyzwanie. Niewielka powierzchnia łazienki, sąsiedzi za ścianą, którzy nie muszą pozytywnie podchodzić do hałasów, które przy remoncie są czymś nieuniknionym, brak windy, a więc konieczność wnoszenia i wynoszenia wszystkiego po schodach to największe problemy przy takim remoncie. Jak sobie z nim poradzić?

Remont łazienki. Samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Na początku warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy rozsądniej jest remont łazienki wykonywać samodzielnie czy też zdecydować się na wynajęcie fachowców. Oczywiście wynajęcie ekipy remontowej będzie wiązać się z kosztami, jednak remont łazienki koszt nie musi być bardzo wysoki. Warto pamiętać, że łazienki w blokach nie są duże, więc i koszty remontu – na przykład – nowych płytek i ich założenia, będą znacznie mniejsze niż w dużych łazienkach, jakie są w wielu domach.

Samodzielny remont łazienki jest oczywiście możliwy, jednak niewątpliwie kłopotliwy. Samodzielne działanie, często tylko w wolnych chwilach po pracy, znacząco przedłuży remont łazienki w bloku. Nie bez znaczenia jest też samo przeznaczenie pomieszczenia. Z łazienki trzeba korzystać w zasadzie codziennie, więc remontowanie jej przez wiele dni czy tygodni, bardzo utrudni życie. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto zdecydować się na wynajęcie fachowców. Przed tym jednak koniecznie trzeba zastanowić się, jak taki remont powinien wyglądać i co konkretnie powinno być wykonane. Jeśli wcześniejszy remont był dawno, warto pokusić się o kompleksowy z wymianą płytek i armatury sanitarnej, nawet z wymianą grzejnika czy drzwi. Taki remont zapewni jedno – łazienka będzie nie do poznania. Przy okazji remontu można zaplanować inne zmiany w łazience. Wymianę wanny na kabinę prysznicową czy też zmianę lokalizacji umywalki czy toalety. Oczywiście te dwie ostatnie opcje są nieco utrudnione ze względu na konieczność podłączenia wody i odpływu, jednak przesunięcia tych elementów nawet o kilkadziesiąt centymetrów są jak najbardziej realane, pod warunkiem, że prawidłowo zrobi wszystko fachowiec. Zobacz także: https://www.elbudowa.com.pl/jak-urzadzic-elegancko-lazienke/

Wycena remontu. Jak zapłacić mniej?

Samodzielnie można określić koszt materiałów potrzebnych do remontu łazienki i nowych elementów jej wyposażenia. Do tych kosztów koniecznie trzeba dodać koszty kontenera na gruz i inne odpady. W przypadku mieszkania i remontu łazienki odpady powstaną,a nie będzie możliwości szybkiego pozbycia się ich w inny sposób niż właśnie wrzucając do podstawionego kontenera.

Koszt kontenera na gruz zależny jest od jego wielkości ale nie tylko. Liczy się także to, ile będzie pod naszym blokiem stał. Wypożyczanie związane jest najczęściej z kosztem dobowym, więc podstawienie kontenera – na przykład – na tydzień – znacznie te koszty zawyży.

Koszty remontu można tez obniżyć, decydując się na wykonanie wielu prac we własnym zakresie. Warto pamiętać, że fachowcy bardzo często ustalają koszt usługi biorąc pod uwagę między innymi to, jak wiele czasu będą musieli poświęcić na pracę. Oczywiście doliczą też koszt różnego rodzaju wykonanych czynności. Nie ma sensu oszczędzać, zakładając za nich płytki czy też wykonując inne trudne prace, ale spore oszczędności można uzyskać przygotowując na przykład łazienkę do remontu. Odkręcenie umywalki, wanny, wyniesienie pralki czy zdjęcie lustra to prace, z którymi poradzi sobie każdy. Podobnie jest z wnoszeniem nowo zakupionych elementów i materiałów do remontu, wprost do mieszkania. Oczywiście to wszystko niewątpliwe wiąże się z wysiłkiem, przełoży się jednak na spore oszczędności.

Poszukiwania firmy, która ma wykonać remont, nie są tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Wiele firm budowlanych nie przyjmuje takich zleceń lub bardzo wysoko je wycenia. Powód jest prozaiczny. Dużo korzystniejsze dla takich fachowców są inne zlecenia budowlane, a ich nie brakuje. Warto więc od razu ograniczyć swoje poszukiwania do jednoosobowych firm i fachowców, którzy z uwagi na brak możliwości, nie podejmują się szeroko zakrojonych remontów. Taki człowiek bez wątpienia poradzi sobie z remontem łazienki dużo lepiej i wykona go chętniej. Liczna ekipa budowlana w małej łazience w bloku to tylko kłopot. W takich pomieszczeniach jest zbyt mało miejsca, by efektywnie mogło tam pracować kilka osób jednocześnie.

Polecenia lub pozytywne opinie o firmach

Poszukując ekipy lub człowieka, który fachowo wykonałby remont łazienki w bloku, trzeba zwracać uwagę na wiele kryteriów wyboru. Remont łazienki koszt to nie wszystko. Konieczne jest znalezienie mistrza w swoim fachu, który taki remont wykona w pełni profesjonalnie. Oczywiście reklama w Internecie czy też dane firmy w gazecie nic nie mówią o tym z jakim profesjonalizmem dana firma działa, dlatego fachowców do remontu łazienki w bloku warto szukać w inny sposób. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest rozpytanie znajomych i przyjaciół, a nawet sąsiadów. Wiele osób zna osoby świadczące usługi remontowo – budowlane. Posiadają też wiedzę na temat tego jak dane osoby pracują. Rozmawiając z ludźmi, bardzo szybko można więc uzyskać namiary na wielu dobrych fachowców, co więcej, dowiedzieć się, których na pewno nie warto wybierać.

Jeśli takich osób szukamy z ogłoszenia, dobrze przeczytać opinie o danych firmach świadczących usługi remontowo – budowlane. W zasadzie o każdej takiej firmie można znaleźć w sieci sporo opinii. Oczywiście nie należy wierzyć w nie całkowicie, jednak pozwalają one wyciągnąć jakieś wnioski. Upewnić się, że z ludźmi z danej firmy budowlanej warto porozmawiać, a do innej firmy – z mnóstwem negatywnych opinii – lepiej nawet nie dzwonić.

Remont łazienki w bloku a zamieszkiwanie w mieszkaniu

Łazienka niewątpliwe potrzebna jest stale. Remont w łazience może więc okazać się sporym utrudnieniem, jeśli w tym czasie będzie w mieszkaniu przebywało kilka osób, w tym dzieci. Czas schnięcia płytek podłogowych, wymiany toalety, montażu kabiny prysznicowej lub wanny mogą skomplikować lub uniemożliwić korzystanie z łazienki. Oczywiście nie zawsze można do tego dopuścić. Jeśli domownicy muszą w trakcie remontu pozostać w domu, warto porozumieć się z fachowcami, by najtrudniejsze etapy prac wykonywali szybko i w uzgodnionym terminie. Zawsze można tez na jakiś czas wyjechać, dzięki czemu fachowcy dużo szybciej i łatwiej skończą remont. Oczywiście można też porozumieć się z sąsiadami by w trakcie remontu – w razie konieczności – umyć się czy skorzystać z toalety.

Remont łazienki w bloku to zadanie wymagające dokładnego zaplanowania. Z pewnością nie będzie to łatwy remont. Z tego właśnie powodu warto wykonać jeden i konkretny, dzięki któremu nowo wyremontowana łazienka przez długie lata będzie zachwycać i sprawdzać się w codziennym życiu.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.