Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Krety od zawsze były największym wrogiem wszystkich ogrodników. Kopane przez tego małego ssaka tunele niszczą całe ogrody, a ciężka praca każdego kto się nimi zajmował idzie na marne. Osoby doświadczone w prowadzeniu ogrodów wiedzą, że z kretami nie toczy się bitew, ale prowadzi całe wojny. Każdego dnia zarówno kret, jak i ogrodnik wzajemnie uprzykrzają sobie życie, testując swój spryt i inteligencję. Wielu z nich do dziś nie wie jak pozbyć się kreta z ogrodu, tak aby ten już nigdy nie wrócił. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na likwidację kreta.

Nieznośny hałas

Jak prawie każde zwierzę, kreta można skutecznie odstraszyć po narobieniu hałasu. Jednak nie potrzeba tu orkiestry, czy megafonu, wystarczą zwykłe puszki lub butelki nabite na pal w ogrodzie. Wiatr sprawi, że będą one się obijały o wbity w ziemię kij, stwarzając nieprzyjemne dla kretów dźwięki. Z kolei w niewietrzne dni, wystarczy że kret zacznie podkopywać ziemię blisko tego prostego mechanizmu, a pal zacznie się bujać i uderzać o puszkę, odstraszając szkodnika. Niektórzy ogrodnicy, chcący się upewnić, że kret nie wróci, zamiast puszek i butelek stosują zawinięte w folię odtwarzacze muzyki, które po zakopaniu w kreciej norze powinny odstraszyć zwierzę na dobre. Może to być radio, odtwarzacz mp3, lub inne przenośne urządzenie muzyczne.

Domowe sposoby na wykurzenie kreta

Wpisując w wyszukiwarce internetowej hasło „Jak pozbyć się kreta forum” bardzo często trafia się na nietypowe rozwiązania, stosowane przez weteranów walki z kretami. Wiele z nich jest niemądrych, a nawet nielegalnych, jednak są i takie, które dobrze się sprawdzają. Najlepszym z nich jest zatkanie kreciej nory czymś o nieprzyjemnym zapachu, na przykład psimi odchodami bądź zdechłą rybą. Jest to niemiła, ale za to bardzo skuteczna metoda w walce ze zwierzęciem, które do odnajdywania drogi używa głównie węchu. Inni ogrodnicy stosują również oleje i smary samochodowe.

Legalne morderstwo

Krety często cechuje upór i spryt, przez co sprawdzone metody zawodzą niejednego ogrodnika. W takim wypadku nie ma innego wyjścia, niż sięgnięcie po profesjonalne metody walki z kretem. Klasycznym, choć surowym sposobem jest zakup trutki na gryzonie. Co prawda, bezpośrednie zabójstwo kreta jest nielegalne, ponieważ w Polsce jest on gatunkiem chronionym, jednak prawo nie zabrania rozsypania w ogrodzie trutki na szczury, czy inne gryzonie. Żaden kret nie zje trucizny bezpośrednio, jednak istnieje wysoka szansa na to, że przekopujący się przez ogród szkodnik pokryje trutką swoje futro, a następnie połknie ją podczas mycia językiem.

Inne narzędzie zbrodni

Innym legalnym sposobem na zabicie kreta są pułapki zatrzaskowe. W końcu ogrodnik nic kretowi nie robi, to on sam wchodzi w pułapkę, tracąc przy tym życie. Jak działa takie urządzenie? Mechanizm jest prosty – jak nazwa pułapki wskazuje, gdy kret jej dotknie, całość zatrzaśnie się na jego ciele niczym narzędzie egzekucyjne. Niezależnie od tego jak wytrzymały, żaden kret nie przeżyje starcia z takim urządzeniem.

Pokojowe rozwiązanie

Wiele osób jest jednak zbyt wrażliwych na to, by pozbawić niewinnego kreta życia. W takim wypadku dobrze sprawdzą się tzw. żywołapki. Są to tunelowe pułapki, które umieszcza się w krecim tunelu w celu złapania szkodnika. Gdy zwierzak wejdzie do tunelu, obie jego strony zostaną zamknięte, pozbawiając go możliwości ucieczki. Zwykle żywołapki mają zamontowany mechanizm pokazujący, że kret został złapany. Po wyciągnięciu narzędzia z ziemi można bezpiecznie wypuścić kreta w miejscu dalekim od ogrodu. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/jakie-drzewka-ozdobne-wybrac-do-ogrodu/

Chemiczne zapachy

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów jest umieszczenie karbidu w kreciej norze. Po zalaniu wodą kamień zaczyna wytwarzać bardzo nieprzyjemny zapach acetylenowy. Bardzo szybko się on rozprzestrzenia, dlatego kret błyskawicznie ewakuuje się z wykopanych tuneli. Rozwiązanie to jednak ma pewną wadę, ponieważ pozostawienie chociaż jednego niezasypanego kopca sprawi, że acetylen ulotni się z podziemnych korytarzy, a kret wróci do niszczenia ogrodu.

Muzyka stworzona z myślą o kretach

Kiedy wszystko inne zawodzi, trzeba wrócić do przedstawionej na początku artykułu metody odstraszania dźwiękiem. Po co robić coś, co wcześniej nie zadziałało? Cóż, może wystarczy użyć innego instrumentu? Właśnie z myślą o takich sytuacjach skonstruowano specjalny, elektroakustyczny odstraszacz. Po wbiciu w ziemię wytwarza on bardzo głośne dźwięki o wysokiej częstotliwości, które, mimo że dla człowieka będą niesłyszalne, dla wyczulonego kreta będą prawdziwą udręką. Odstraszacz wytwarza dźwięki na obszarze większym niż pół kilometra, co gwarantuje przegonienie szkodnika z przestrzeni w okół ogrodu. Co więcej, wytwarzane przez urządzenie dźwięki zmieniają rytm, tonację, a często nawet częstotliwość. Skutkuje to tym, że żaden kret nie może przyzwyczaić się do monotonnego hałasu, jaki wytwarzają klasyczne butelki czy puszki na patykach. Na dodatek wiele odstraszaczy jest wyposażone w baterie słoneczne, dzięki czemu mogą one funkcjonować praktycznie przez cały czas. Trudno o lepsze rozwiązanie problemu z kretami w ogrodzie.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.