Każde wzięcie pożyczki jest poważną decyzją finansową, która niesie ze sobą pewne korzyści i wymagania. Chociaż polskie prawo stanowi jasno, że o pożyczki mogą ubiegać się osoby pełnoletnie, od 18 roku życia, nie brakuje banków i instytucji finansowych, które znacznie chętniej udzielą pozyczki od 20 lat i starszym. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko ewentualnej niewypłacalności osób, które dopiero wkraczają w dorosłość.
W tym przewodniku omawiamy najważniejsze kroki, które należy podjąć, aby wziąć pożyczkę od 20 roku życia.
Określenie potrzeb finansowych
Pierwszym krokiem w świadomym pożyczaniu jest określenie swoich potrzeb finansowych oraz realistycznych metod spłaty. Niezależnie od tego, na jaki cel zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze, należy unikać sytuacji, w której spłata długu może być zagrożona lub utrudniona – lepiej pożyczyć mniej i nie mieć w przyszłości problemów ze spłatą, niż pożyczyć więcej i narazić się na dodatkowe koszty i konsekwencje nieterminowej spłaty.
Znalezienie odpowiedniego pożyczkodawcy
Na rynku nie brakuje banków i innych instytucji, w tym firm pozabankowych, które oferują szeroki wybór różnych produktów pożyczkowych. Duży wybór pożyczkodawców nie zawsze ułatwia zadanie osobom poszukującym dodatkowych pieniędzy – zawsze należy zachować ostrożność przy wyborze instytucji pożyczkowej, zwracając szczególną uwagę na legalność prowadzenia przez nich działalności, opinii innych klientów czy warunków spłaty.
Już na tym etapie warto zastanowić się, czy lepiej ubiegać się o tańszą, ale nieco trudniejszą do uzyskania pożyczkę bankową, czy jednak wybrać droższą, jednak szybszą i pozbawioną wielu wymagań pożyczkę pozabankową.
Poznanie wymagań względem klienta
Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto zwrócić uwagę na określone wymagania stawiane klientom, które różnią się w zależności od instytucji pożyczkowej. Do najważniejszych i najczęstszych z nich należą:
-
wiek – w Polsce o pożyczkę mogą ubiegać się wszystkie osoby pełnoletnie, jednak wielu pożyczkodawców podwyższa te kryteria do minimum 20 lat.
-
zdolność kredytowa – oczekiwania co do zdolności kredytowej młodych ludzi powinny być realistyczne. Zwykle sprawdzane jest źródło dochodu czy historia kredytowa w BIK.
-
źródło dochodu – młodzi ludzie mogą uzyskiwać dochodów na różne sposoby – od pracy dorywczej, przez pracę na etat, aż po stypendia czy zasiłki socjalne.
-
dokumenty tożsamości – najczęściej jedynym dokumentem wymaganym przez pożyczkodawcę jest dowód osobisty.
Przed złożeniem wniosku o pożyczkę warto upewnić się, że podstawowe kryteria i wymagania zostały spełnione.
Sprawdzenie warunków pożyczki
Podczas porównywania różnych ofert pożyczek warto zwrócić uwagę na:
-
oprocentowanie i dodatkowe koszty związane z pożyczką (RRSO),
-
termin spłaty i warunki wcześniejszej spłaty,
-
ewentualne dodatkowe usługi (np. obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia).
Warto wybrać taką opcję pożyczki, której wysokość będzie satysfakcjonująca dla klienta, a termin spłaty na tyle komfortowy, aby była możliwa wygodna i bezproblemowa spłata zadłużenia.
Złożenie wniosku
Po wybraniu najlepszego pożyczkodawcy i określeniu swoich potrzeb pożyczkowych, czas na złożenie wniosku. Na początku warto zebrać wymagane dokumenty, do których należą dowód osobisty, a w niektórych przypadkach także zaświadczenie o dochodach, zeznania PIT z ubiegłego roku lub wyciągi bankowe. Można także proaktywnie przygotować informacje o aktualnych zadłużeniach (jeśli występują).
W następnym kroku można już rozpocząć składanie ostatecznego wniosku – najczęściej można to zrobić online, co jest najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem. Jednak często w przypadku banków konieczne może być złożenie wniosku o pożyczkę w placówce – osoby, które nie mają konta w danym banku często są także proszone o założenie rachunku bankowego.
We wniosku należy podać wszystkie wymagane dane osobowe, kontaktowe, informacje o sytuacji finansowej czy zatrudnieniu. W wielu przypadkach podczas składania wniosku online można od razu automatycznie zweryfikować wprowadzone dane.
Weryfikacja wniosku i decyzja pożyczkowa
Czas weryfikacji wniosku o pożyczkę może potrwać od kilku minut do kilku dni – wszystko zależy od wewnętrznych procesów w banku lub firmie pożyczkowej. Podczas weryfikacji wniosku sprawdzana jest zdolność kredytowa, historia kredytowa czy dokumenty potwierdzające dochód.
Niektóre instytucje mogą skontaktować się bezpośrednio z pracodawcą, aby potwierdzić podane dane. Ostatnim krokiem jest podjęcie decyzji o przyznaniu pożyczki lub odrzuceniu wniosku. Jeśli decyzja będzie pozytywna, środki z pożyczki zostaną niezwłocznie przesłane na konto pożyczkobiorcy.
Spłata pożyczki
Wraz z umową pożyczkową klient otrzyma wszystkie informacje niezbędne do terminowej spłaty zadłużenia, w tym numer konta bankowego, wysokość rat i harmonogram spłat. Aby uniknąć dodatkowych opłat i odsetek, warto spłacać pożyczkę na czas. Zaletą tego rozwiązania jest brak problemów oraz szansa na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. To zdecydowanie ważne dla młodych ludzi – dzięki temu mogą łatwiej uzyskać kolejne pożyczki w przyszłości.
Jak radzi twórczyni treści w Crezu, Izabela Wojdanowska: „W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą pożyczki, warto od razu skontaktować się z obsługą klienta pożyczkodawcy i poinformować o trudnościach z uregulowaniem zadłużenia w terminie. Bardzo możliwe, że zostanie wypracowany nowy harmonogram spłaty, który, chociaż nie będzie pozbawiony dodatkowych opłat, będą one znacznie niższe niż odsetki za nieterminowe uregulowanie zamówienia”.
Wnioski
Osoby, które ukończyły 20 lat nie powinny mieć problemu z uzyskaniem pożyczki w bankach lub firmach pozabankowych pod warunkiem, że mają dobrą zdolność kredytową oraz dochód pozwalający na spłatę zadłużenia. Aby uzyskać potrzebne środki szybko i uniknąć przepłacania lub problemów finansowych w przyszłości, warto pożyczać odpowiedzialnie i przeprowadzić własne badania przy wyborze kolejnej oferty pożyczki.
Artykuł sponsorowany