Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Farma fotowoltaiczna – czy w 2024 roku ma sens i jaka jest jej opłacalność?

22 marca 2024 farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne to oryginalny i przyszłościowy sposób inwestycji pieniędzy. Biznes ten jest dostępny dla każdego, kto dysponuje odpowiednimi środkami. Jak wygląda sytuacja w 2024 roku? Czy instalacja takiej farmy jest opłacalna i jak się do tego zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł!

Jeśli szukasz sposobu na opłacalną inwestycję i interesują Cię odnawialne źródła energii (OZE), farma fotowoltaiczna będzie dla Ciebie strzałem w 10! Najpierw dowiedz się jednak, czy warto się na nią decydować w bieżącym roku. Jeśli tak – od czego zacząć?

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Mianem farmy fotowoltaicznej określa się wielkopowierzchniową instalację łączącą setki lub wręcz tysiące modułów PV, najczęściej o mocach z zakresu od 0,5 MWp do 5 MWp. Farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp jest w stanie wyprodukować 1000-1150 MWh energii rocznie, w zależności od jej lokalizacji oraz wykorzystanej technologii. Jaki jest ostateczny koszt inwestycji? Szacuje się, że wynosi średnio 2,5-3 mln zł.

Kto może mieć farmę fotowoltaiczną?

Biznes ten jest dostępny dla każdego, kto dysponuje odpowiednimi środkami niezbędnymi dla całej inwestycji. Może to być zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. W pierwszej kolejności należy zdobyć grunt o odpowiedniej powierzchni i we właściwej lokalizacji. Farma musi zostać podpięta do sieci energetycznej, a nie w każdym miejscu jest to możliwe. Kolejnym krokiem jest uzyskanie decyzji środowiskowej z Urzędu Miasta lub Gminy oraz uzyskanie informacji o Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. 

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę można konsultować się ze specjalistami, którzy zajmą się przeprowadzeniem poszczególnych etapów montażu instalacji. Współpraca z profesjonalną firmą pozwoli zoptymalizować farmę pod kątem wydajności i opłacalności, co przełoży się bezpośrednio na zysk.

Farma fotowoltaiczna w 2024 – czy się opłaca?

Fotowoltaika ostatnimi czasy straciła nieco na popularności, głównie ze względu na nowy system rozliczania zwany net billingiem. Zgodnie z jego założeniem nie oddajesz wytworzonej energii na przechowanie, lecz ją sprzedajesz po stawkach rynkowych, ustalonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Jednak mając na uwadze rosnące ceny prądu, także to rozwiązanie jest wysoce korzystne i skłania do zainteresowania się nim.

Szacując, że farma fotowoltaiczna w granicach 2,5 mln zł będzie mieć wydajność około 1000 MWh, można wstępnie stwierdzić, że będzie ona generować przychód roczny w granicy 330 tys. zł netto. Pod uwagę należy oczywiście wziąć również koszty utrzymania całej farmy fotowoltaicznej, które zależą od wielu indywidualnych czynników. W większości przypadków mieszczą się w granicach 50-58 tys. zł netto. W przybliżeniu zysk każdego roku wyniesienie około 280 tys. zł netto.

Można zatem stwierdzić, że zwrot za budowę farmy fotowoltaicznej wyniesie średnio 9 lat. Po tym czasie zarobki będą czystym zyskiem. Jeśli więc dysponujesz funduszami i stać Cię na kilka lat oczekiwania na zwrot z inwestycji, farma fotowoltaiczna będzie dobrym rozwiązaniem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

farma fotowoltaiczna
jak obliczyć zużycie wody kalkulator - średnie zużycie wody na osobę
bricoman zwrot towaru ile dni

Jesteś zainteresowany reklamą?

bricoman zwrot towaru ile dni