Optymalna wysokość blatu w kuchni

Trudno jest sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie w kuchni bez dobrze dobranego blatu kuchennego. To najważniejsza przestrzeń robocza w kuchni. Wybierając konkretny blat, pod uwagę wziąć należy kilka elementów. To z pewnością jego wygląd, twardość oraz odporność na zarysowania i wilgoć. Jednak, aby z blatu można było korzystać wygodnie, musi być on usytuowany na odpowiedniej wysokości. Jaka zatem powinna być optymalna wysokość blatu w kuchni?

Dlaczego wysokość blatu w kuchni jest tak ważna?

Wymiary blatu kuchennego odgrywają niezwykle ważną funkcję. Wie o tym każda osoba, która przygotowując posiłek, spotkała się z sytuacją, w której blat był za mały. Wówczas przygotowywanie jedzenia nie jest zbyt wygodne. Zbyt mały blat kuchenny to także ustawione na nim stosy naczyń. Taki widok z pewnością nie jest zbyt estetyczny. Podsumowując, zbyt mały blat to mały komfort korzystania z kuchni. Jeśli mowa o wymiarach blatu, to bardzo ważna jest jego wysokość. Blat kuchenny nie może być usytuowany ani zbyt wysoko, ani zbyt nisko. Będzie się wówczas korzystać z niego dość niewygodnie. Jeśli blat kuchenny usytuowany będzie zbyt wysoko, wówczas dość szybko zaczną boleć ręce. Będą one bowiem przez cały czas trzymane zbyt wysoko. Z kolei, jeśli blat umieszczony będzie zbyt nisko, to szybko zacznie odczuwać się ból kręgosłupa i szyi. Jak zatem widać, wysokość blatu w kuchni ma wpływ nie tylko na wygodę, ale również na zdrowie.

Jaka jest standardowa wysokość blatu w kuchni?

Niestety, ale prawda jest taka, że niewiele osób zwraca szczególną uwagę na wysokość blatu kuchennego. Wynika to głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy na ten temat. Po drugie, wiele osób jest przekonanych, że istnieje jakaś „standardowa wysokość blatu”, która będzie idealna. Dlatego też nie przykładają zbyt wielkiej wagi do wyboru wysokości blatu kuchennego. Wszystko to sprawia, że w większości kuchni zwykle znajdują się blaty o wysokości 85 centymetrów. Często jednak wysokość ta nie jest zbyt optymalna, zwłaszcza dla osób o niższym wzroście oraz dla osób wyższych.

Gdzie i jak sprawdzić wymiary działki?

Jak dopasować wysokość blatu w kuchni do wzrostu?

Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na dedykowaną wysokość blatu w kuchni. Wówczas można mieć pewność, że będzie się z niego korzystało wygodnie. Warto tu podkreślić, że przy doborze wysokości blatu do wzrostu znaczenie ma każdy centymetr. Dedykowana wysokość blatu to dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób niskich i wysokich. Zamówienie mebli kuchennych na wymiar może okazać się tu strzałem w dziesiątkę. Może jest to rozwiązanie nieco droższe, ale gwarantuje to, że korzystanie z kuchni będzie w pełni komfortowe.

Jaka odległość między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi?

Na koniec koniecznie wspomnieć trzeba jeszcze o kwestii dopasowania odległości między blatem kuchennym a szafkami wiszącymi. Niestety często popełniany jest błąd polegający na tym, że w pierwszej kolejności montuje się szafki. Potem pojawia się jeszcze większym problem z dopasowaniem wysokości blatu w kuchni. Warto zatem temat odległości między blatem a szaflami przemyśleć znacznie wcześniej. Pamiętać trzeba, że minimalna odległość między blatem a szafkami wiszącymi wynosić powinna ok. 55 centymetrów. Dzięki temu wykonywanie wszystkich czynności będzie po prostu wygodne.

Jak zatem widać, wysokość blatu kuchennego jest niezwykle ważna i ma wpływ na wiele rzeczy. Nie może być ona zatem dopasowywana w sposób przypadkowy. Lepiej jest poświęcić na to nieco więcej czasu, ale za to urządzić sobie estetyczną i funkcjonalną kuchnię.

Jakie są najmodniejsze tynki dekoracyjne?

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.