Które rośliny świetnie się sprawdzą jako prezent?

Wybranie idealnego upominku nie zawsze jest proste. Jednym z bardziej uniwersalnych podarunków są oczywiście roślinki, gdyż większość osób uwielbia się nimi zajmować i posiada w domu przynajmniej jedną. Jakie gatunki warto wybierać?

Wyjątkowy drobiazg

Kiedy kupuje się rośliny na prezent, można mieć spory kłopot ze zdecydowaniem się na tą idealną. Istnieje bowiem ogromna ilość rozmaitych odmian, które tylko czekają, aby je kupić. Przede wszystkim warto uwzględnić gust przyszłego właściciela. Nie bez znaczenia pozostaje także wystrój jego mieszkania. Bardzo popularne są rośliny zwisające, gdyż można je wpasować w niemal dowolną aranżację. Prezentują się niezwykle efektownie i stanowią idealny element dekoracyjny każdego pomieszczenia. Jedne z najpopularniejszych gatunków do hodowli domowej to:

  • trzykrotka,
  • kolumnea,
  • lampion chiński,
  • starzec,
  • aspargus,
  • oplątwa.

Jest więc z czego wybierać. Warto pamiętać o transportowaniu roślin w odpowiednich warunkach, aby nie wpłynąć negatywnie na ich kondycję. Mowa tu zwłaszcza o ochronie przed zimnem, do czego służą specjalne osłony. Trzeba też uwzględnić to, czy przyszły właściciel posiada zwierzęta domowe. Rośliny zwisające z pewnością nie nadają się do mieszkań, gdzie przebywają koty, gdyż zostaną szybko zniszczone. Ponadto niektóre ich odmiany potrafią być trujące dla pupili, z czego spora część osób nie zdaje sobie niestety sprawy.

Wyposażenie niewielkiego mieszkania

Wielu ludzi mieszka na niewielkim metrażu, gdzie dostęp do światła nie jest najlepszy. Jeżeli chciałoby się komuś takiemu wręczyć upominek, to warto zdecydować się na rośliny cieniolubne. Niezwykle popularne są chociażby:

  • skrzydłokwiaty,
  • wężownice gwinejskie oraz walcowate,
  • trzykrotki pasiaste,
  • bluszcze pospolite.

Można je postawić w ciemnym pomieszczeniu, łazience z niewielkim dostępem do naturalnego światła, na klatce schodowej lub w dużej odległości od okna. Daje to możliwość stworzenia unikalnej aranżacji.

Rośliny cieniolubne świetnie się również sprawdzą w ogrodzie. Przeważnie sadzi się je pod rozłożystymi drzewami lub tuż obok wysokich płotów. Warto jednak brać pod uwagę ich indywidualne potrzeby. Jedne będą bowiem wymagać większego dostępu do wody niż inne. Ponadto istnieją odmiany łatwiejsze i trudniejsze w uprawie. Osobie dopiero zaczynającej swoją przygodę z ogrodnictwem warto podarować podagrycznik pospolity, gdyż utrzymanie go w dobrej kondycji nie wymaga specjalnych umiejętności ani poświęcenia na to zbyt wiele czasu. Problematyczna w utrzymaniu roślina może bowiem zniechęcić do zajmowania się ogrodem.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.