Czyste i ekonomiczne pranie – jaką pralkę kupić?

Wybór pralek na rynku jest ogromny. Jaką pralkę wybrać zależy od wielu czynników i preferencji. Na co zwrócić uwagę, aby pralka była energooszczędna, łatwa w obsłudze a pranie czyste?

Etykieta energetyczna

Etykieta energetyczna UE ma służyć jako pomoc w podejmowaniu decyzji przy zakupie jak najbardziej wydajnego sprzętu gospodarstwa domowego. Wzrosły wymagania dotyczące zużycia energii przez pralki. Dlatego od marca 2021 r. pojawiły się nowe etykiety efektywności energetycznej, które klasyfikują wszystkie pralki w nowych klasach efektywności. Na nowych urządzeniach nie ma już etykiet ze znakami plus. Im wyższa litera alfabetu, tym urządzenie jest znacznie bardziej ekonomiczne. Etykieta zawiera informacje o najważniejszych kryteriach zakupu takich jak wielkość pralki, zużycie wody, klasa wirowania, objętość, zużycie energii i efektywność energetyczna. Kolejną nowością jest kod QR prowadzący do europejskiej bazy danych EPREL, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje o produkcie.

Kupując pralkę, pomyśl o zużyciu energii elektrycznej

To, jaką pralkę wybrać, zależy od wielu czynników, ale zdecydowanie kluczowe jest zużycie energii.
Na etykiecie podane jest zużycie energii na 100 prań w programach od 40 do 60 stopni. Zużycie energii przez bardzo oszczędne pralki wynosi około 70 kWh na 100 wsadów.
Jeśli myślisz o zakupie urządzenia, które nie jest tak bardzo wydajne, bo jest tańsze lub chcesz je kupić na przykład z drugiej ręki, oblicz wcześniej, jakie jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę.

Wirowanie

Optymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Klasa efektywności wirowania A lub B zazwyczaj znajduje się na etykiecie energetycznej.

Ładowana od przodu czy od góry – jaką pralkę kupić?

To, jaką kupić pralkę i która będzie odpowiednia, zależy oczywiście od tego, ile masz na nią miejsca. Większość pralek to urządzenia wolnostojące. Pralki ładowane od przodu mają z przodu drzwi przypominające iluminator. Standardowo mają 60 cm szerokości, 85 cm wysokości i 57 cm do 69 cm głębokości. Rozmiar bębna zazwyczaj wynosi od 6 kg do 9 kg maksymalnej pojemności. Bardzo duże pralki ładowane od przodu mogą zmieścić nawet do 12 kg prania. Są idealne dla rodzin i mieszkań o dużej powierzchni lub domów.

Suszarkę można umieścić na pralce do zabudowy. Pralka podczas prania porusza się w trakcie wirowania i musi stać bezpiecznie na ziemi. W związku z tym, ustawiając jedno urządzenie na drugim, należy zawsze pamiętać, że pralka powinna stać na dole.

Istnieją również urządzenia ładowane od góry, które są węższe niż standardowe pralki. Zazwyczaj mają od 40 cm do 45 cm szerokości, 88 cm do 90 cm wysokości i 60 cm głębokości. Ich bęben jest zwykle mniejszy i mieści maksymalnie od 5 do 6 kilogramów prania. Ze względu na niewielkie rozmiary pralki ładowane od góry są idealne dla singli i mieszkań o małej powierzchni. Można je łatwo napełnić od góry, jednak w tym przypadku nie ma możliwości umieszczenia suszarki na górze. Wybór tych wąskich pralek jest znacznie mniejszy. Mniej więcej tylko co dziesiąta oferowana pralka jest ładowana od góry.

Jaką pojemność pralki wybrać dla singla a jaką dla rodziny?

Pralka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Czy naprawdę potrzebujesz urządzenia o pojemności 8 kg lub 9 kg?
Należy pamiętać, że nawet jeśli urządzenie ma szczególnie wysoką klasę efektywności energetycznej, jest naprawdę ekonomiczne tylko wtedy, gdy jest w pełni załadowane. Im większy bęben, tym większe zużycie wody i energii elektrycznej.

W małych gospodarstwach (jedno- lub dwuosobowych) na ogół ilość brudnych ubrań jest zazwyczaj mniejsza niż w dużych rodzinach. Jedna lub dwie osoby bez problemu poradzą sobie z pojemnością od 5 do 6 kilogramów prania. Dla rodzin zalecane są raczej większe pralki o pojemności od 7 do 8 kilogramów, Kilka osób w gospodarstwie domowym zazwyczaj bez trudu wypełni tak duży bęben.

Wybierz niski poziom hałasu

Jeśli masz zamiar umieścić pralkę w łazience lub kuchni, zwróć uwagę na poziom hałasu, który powinien być w tym przypadku niski — wybierz cichą pralkę.
W pralni lub w piwnicy nie ma to aż tak dużego znaczenia.

Poziom hałasu jest określony w decybelach (dB). Ciche pralki mają poziom hałasu poniżej 50 dB podczas prania i poniżej 75 dB podczas wirowania.

Z reguły bardzo ciche maszyny mają również wbudowane komponenty wyższej jakości (łożyska, zawieszenia i napędy).

Urządzenie łatwe w obsłudze

Obsługa programów i przejrzysty wyświetlacz są tak samo ważne, jak możliwość późniejszej zmiany programu lub możliwość dodawania pojedynczych sztuk prania. Zasadniczo wystarcza kilka programów prania, które dają możliwość wykonania prania w temperaturach od 20 do 60 stopni. Podstawowe programy obejmują cykle prania bielizny i kolorów, tkanin delikatnych, wełny i syntetyków oraz pranie ręczne.

W wielu modelach istnieją specjalne programy, które zazwyczaj wpływają na cenę urządzenia — takie pralki są znacznie droższe. To, czy ich potrzebujesz, zależy od twoich ubrań i nawyków. Wiele programów w pralce niekoniecznie musi być zaletą. Jeśli nie sortujesz starannie brudnych rzeczy i nie pierzesz ich osobno, różnorodność programów może być zupełnie zbędna.
Zanim dokonasz zakupu, przeanalizuj czy naprawdę potrzebujesz dodatkowego programu do prania odzieży sportowej lub wierzchniej?

Aquastop — jak uniknąć zalania?

Bardzo ważne jest, aby pralka miała dobrą ochronę przed zalaniem. Nie tylko uszkodzenie węża dopływowego, ale również wadliwe czujniki lub nieszczelne uszczelki mogą łatwo doprowadzić do zalania pomieszczenia. Nowe i wysokiej jakości pralki posiadają zabezpieczenia „aquastop”. W przypadku awarii następuje przerwanie dopływu wody i wypompowanie wody z maszyny.

Pralka z gorącą wodą

Jeśli woda jest podgrzewana przez ogrzewanie gazowe lub olejowe, a nawet energią odnawialną, warto podłączyć pralkę do przyłącza ciepłej wody, jeśli jest tak możliwość. Jeśli jednak woda jest ogrzewana elektrycznie, zmiana podłączenia nie przyniesie żadnych oszczędności.

Należy pamiętać, że doprowadzając gorącą wodę do przyłącza zimnej wody w maszynie, w przypadku usterek można stracić roszczenia. Potrzebne informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji użytkowania. Jeśli producent nie zaleca korzystania z ciepłej wody, nie należy tego robić. Czasami w specyfikacji urządzenia podana jest maksymalna temperatura wody, której nie należy przekraczać.

Aby pranie było czyste, ale oszczędne

Pranie wstępne jest konieczne tylko w przypadku bardzo zabrudzonych rzeczy.
Warto pamiętać, że większość energii zużywanej przez pralkę jest potrzebna do podgrzewania wody, dlatego warto prać w niskich temperaturach.
Używając dobrego detergentu, zazwyczaj wystarczy temperatura od 30 do 40 stopni. Jeśli pranie jest bardzo brudne, to 60 stopni będzie optymalne.
Im wyższa prędkość wirowania, tym pranie będzie bardziej suche. Jest to szczególnie ważne podczas późniejszego suszenia w suszarce bębnowej. Warto zobaczyć: https://www.elbudowa.com.pl/najlepszy-mlynek-do-kawy-jaki-mlynek-wybrac/

Jak dbać o pralkę?

Przynajmniej raz w miesiącu warto uruchomić cykl prania w temperaturze co najmniej 60 ° C. Dzięki temu zostaną usunięte wszystkie pozostałości detergentu i zarazki, które gromadzą się w urządzeniu i są odpowiedzialne za nieprzyjemne zapachy.

Po wyjęciu czystego prania zawsze należy zostawiać otwarte drzwiczki pralki i wysunąć dozownik detergentu, aby wnętrze urządzenia wyschło. Powszechną praktyką jest również regularne czyszczenie komory dozownika i wycieranie gumowej uszczelki bębna do sucha.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.