Żyrandole do salonu – jak wybrać modne i praktyczne oświetlenie?

Salon to wyjątkowe pomieszczenie, które ma zwykle do spełnienia wiele funkcji. Ze względu na to, do właściwego dopasowania oświetlenia należy przywiązać szczególną wagę. Funkcjonalne rozwiązanie w takich pokojach to kilka różnych źródeł światła, dzięki którym przestrzeń dopasowuje się do wielu sytuacji. Najważniejszym z nich jest jednak bez wątpienia światło górne. Jaki żyrandol do salonu okaże się dobrym wyborem?

Jak wybrać praktyczną lampę sufitową?

Żyrandole do salonu to szeroka i zróżnicowana kategoria, w której odnaleźć można wiele ciekawych akcesoriów. Ważne jest to, aby dopasować lampę do wielkości i aranżacji pomieszczenia. Żyrandol powinien rozjaśniać przestrzeń i podkreślać jej modny charakter. Ważne jest to, aby nie wywoływał wrażenia przytłoczenia. Lampa sufitowa to element wyposażenia, który można wykorzystać w celu uzyskania efektu optycznego pomniejszenia lub powiększenia pokoju. Może również nadać przestrzeni symetrii. Ważne jest to, aby jej wielkość odpowiadała wymiarom salonu. Przedmioty z tej kategorii mogą mieć różne kształty i średnicę. Odpowiednią wartość tej ostatniej można obliczyć korzystając z odpowiedniego wzoru. Jak tego dokonać?

Jak dopasować wymiary żyrandola?

Wartość wewnętrznej średnicy lampy ma duże znaczenie dla zachowania symetrii w pomieszczeniu. Najbardziej odpowiednią wielkość można obliczyć korzystając z pewnego wzoru. Należy wówczas podzielić przez 30 zarówno szerokość, jak i długość pokoju podane w centymetrach. Otrzymane liczby powinny zostać do siebie dodane. Na końcu ich sumę mnoży się przez współczynnik 2,5. Końcowy wynik to dokładna wartość wewnętrznej średnicy lampy, która sprawdzi się w tym pomieszczeniu. Wymiary zakupionego modelu mogą oczywiście nieznacznie odbiegać od tej liczby. Jednak czym bardziej zbliżone do wyniku działania, tym łatwiej będzie zachować symetrię.

Żyrandole do zazwyczaj lampy wiszące. Często kojarzone są z wieloramiennymi modelami na długich łańcuchach. Warto wiedzieć, że w tej kategorii można jednak odnaleźć wiele różnorodnych akcesoriów, a ich długość również powinna zostać dopasowana do pomieszczenia. Stosowana w tym przypadku zasada mówi, iż lampa nie powinna znajdować się niżej niż w odległości 210 cm od podłogi. Dlatego też w niskich mieszkaniach warto stawiać na krótkie egzemplarze i modele, które nie odstają od powierzchni sufitu w zbyt duży stopniu.

Jakie lampy są modne?

Aby wybrać odpowiedni żyrandol, warto przemyśleć, jaki model będzie dopasowany do stylu wnętrzarskiego w salonie. Wśród najmodniejszych aktualnie konwencji pojawiają się retro minimalizm i styl rustykalny. Dużą popularnością cieszą się również boho, glamour i konwencja skandynawska. Nowoczesne żyrandole do salonu dopasowują się zwykle zarówno do pomieszczeń modernistycznych, jak i loftowych oraz industrialnych. Pragnąc, aby lampa była spójna z aktualnymi trendami należy pamiętać o tym, że postulują one tworzenie ciepłych przestrzeni dających mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Cenione kolory to odcienie beżu i brązu, szarości oraz delikatne zielenie. Korzystne rozwiązania dotyczące wybieranego wyposażenia to naturalne surowce, takie jak drewno i bawełna. Warto zdecydować się na lampę, która oprócz chłodnego blasku będzie dawała też ciepłe i przyjazne światło. Jak dopasować wygląd żyrandola do modnego pomieszczenia? Warto zobaczyć: https://www.elbudowa.com.pl/do-czego-pasuje-szara-sypialnia/

Jak dopasować lampę do wystroju?

Wśród wielu projektów i designów odnaleźć można żyrandole, które skomponują się z aranżacją każdego wnętrza. Urządzając pomieszczenie w stylu minimalistycznym, warto zdecydować się na modele z łatwych do czyszczenia materiałów o gładkich powierzchniach. W takich przestrzeniach ceni się przede wszystkim funkcjonalność. Często wybierane barwy to biel, czerń i szarość. Żyrandol do salonu w minimalistycznej wersji stylu retro powinien z kolei nawiązywać do mody z dawnych lat. Warto wybierać tutaj akcesoria w kolorze mosiądzu i matowej czerni. Cenione są modele, których konstrukcję wykonano z metalu. Za atrakcyjne rozwiązanie uważa się pozostawianie żarówek bez osłony oraz kolorowe, szklane klosze. Te ostatnie mogą być wykonane z wyjątkowo modnego dymionego surowca. Jakie żyrandole sprawdzą się w pozostałych modnych konwencjach?

Modne żyrandole w innych aranżacjach

Decydując się na salon w klasycznej odmianie stylu retro, warto postawić na żyrandol z niewielkimi abażurami. Doskonale skomponuje się z modnym wnętrzem. W pomieszczeniach w stylu glamour dobrym rozwiązaniem będą duże, błyszczące i wieloramienne modele. Warto stawiać tu również na odbijające światło szklane elementy oraz połączenia czarnego ze złotym. W konwencji rustykalnej, boho i skandynawskiej doskonale sprawdzą się lampy z elementami drewna, naturalnych tkanin i porcelany. We wszystkich tych stylach stawia się raczej na stonowane barwy. Chętnie wybierane wzory to w tym przypadku motywy nawiązujące do świata przyrody. Odpowiednio dobrany żyrandol w modnym stylu umożliwi stworzenie przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.