Remont – jakie farby i dlaczego warto wybrać?

Remont mieszkania nie musi oznaczać całkowitej demolki. Czasem wystarczy jedynie odświeżyć ściany, by tchnąć we wnętrze nowe życie i ponownie poczuć euforię i klimat. Zobacz, na jakie farby i dlaczego postawić, aby efektownie, a przy okazji niedrogo, odmienić wygląd swoich wnętrz.

Farby wewnętrzne i ich rodzaje

Ciężko wyobrazić sobie rynek wykończeniowy bez farb, gdyż to właśnie one w dużej mierze wpływają na to, jak wyglądają nasze wnętrza. Do wyboru mamy liczne odmiany wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe, a także rozmaite lakiery, co jest gwarancją uzyskania pożądanego efektu. Podążając za radami specjalistów, do pomieszczeń suchych i niezbyt intensywnie użytkowanych, najlepiej jest sięgnąć po produkty akrylowe. W przypadku nieco bardziej wymagających miejsc warto jednak sięgnąć po odmiany lateksowe lub ceramiczne, których ogromną zaletą jest odporność na działanie wody, a także możliwość zmywania.

Do ekspresowej metamorfozy pomieszczenia, świetnie sprawdzą się również farby w sprayu. Nie tylko są one łatwe w użyciu, ale umożliwiają stworzenie wyjątkowych wzorów, które trudno byłoby uzyskać przy pomocy wałka lub pędzla. Farby w sprayu są zamknięte w poręcznych puszkach, dlatego nie trzeba gromadzić dodatkowych akcesoriów malarskich, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych emulsji. Tym, co sprawia, że farby w sprayu są dobrym wyborem, jest fakt, że poza ozdabianiem ścian, można je również wykorzystać do odnowienia mebli i najróżniejszych przedmiotów – zarówno tych z drewna, ceramiki, jak i również metalu.

Inne propozycje farb do malowania wnętrz, o których warto wiedzieć

Specjalną grupę produktów, które umożliwiają stworzenie niezwykłych aranżacji, stanowią farby dekoracyjne. Wśród nich znaleźć można między innymi produkty strukturalne, dzięki którym poza odcieniem mamy szansę stworzenia ciekawych, wypukłych faktur, które doskonale ozdabiają ściany i sufity. Propozycję dla siebie można wybrać z tzw. baranka, efektu rosy, ale także mniej popularnych farb imitujących kamienie, czy nawet tkaniny typu jeans, czy zamsz. Ciekawym wyjściem są także farby imitujące beton, marmur, a także wenecki stiuk, dzięki którym można stworzyć na ścianach lub sufitach spektakularne wzory.

Równie atrakcyjne są niesamowite farby o dodatkowych funkcjonalnościach. Należą do nich np. emulsje tablicowe, czyli takie, które po wyschnięciu zamieniają się w… tablicę. Można po nich pisać lub rysować kredą, dzięki czemu za każdym razem będą wyglądać inaczej. Lubisz błyszczeć? Z myślą o osobach takich jak Ty powstały produkty z drobinkami brokatu, które wspaniale uzupełniają wnętrza typu glamour. Dzięki nim natychmiast dodasz danemu pomieszczeniu klasy i elegancji, a to wszystko niewielkim kosztem i w stosunkowo szybkim czasie.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.