Pompy do wody czystej i brudnej – zastosowanie i różnice

Motopompy Honda są niezbędnymi urządzeniami w wielu branżach. Używane są w rolnictwie, w straży pożarnej, w budownictwie, a nawet w ogrodnictwie. Pompy dzieli się pod względem zastosowania — to sprzęt do pompowania wody czystej lub brudnej. Na czym polega różnica między tymi pompami oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru pompy do swojego użytku?

Motopompy do wody czystej

Woda czysta pochodzi z jezior, rzek oraz ze studni. Głównym kryterium, które pozwala określić, jakiej pompy należy użyć do pompowania wody, jest zawartość zanieczyszczeń — np. piasku, liści, ścieków lub szlamu. Motopompa Honda do wody czystej jest niezastąpiona w skomplikowanych systemach nawadniających, których używa się w uprawie roślin rolniczych lub szkółkarskich. Proste urządzenia mogą być przydatne do podlewania ogrodu wodą ze studni.

Motopompa Honda może mieć różne przeznaczenie, które determinowane jest głównie przez budowę pompy. Niektóre modele kładzie się na powierzchni wody — sprzęt utrzymuje się na tafli wody. Zimna ciecz ochładza dodatkowo uszczelkę wirnika. Taka technologia zapewnia bezpieczną oraz wydajną pracę. Wysokiej jakości materiały używane przez producenta pomp oraz innowacyjność zostały docenione przez wiele branż. 

Motopompy Honda do pompowania wody brudnej

Motopompą Honda dedykowaną do odwadniania zalanych terenów pompuje się wodę brudną, czyli ciecz z zanieczyszczeniami. Specjalna budowa produktu zapewnia bezpieczeństwo newralgicznym elementom pompy. Ten rodzaj pompy jest niezastąpiony w straży pożarnej oraz w innych służbach ratowniczych.

Pompy przeznaczone do usuwania wody z piwnic lub z budynków gospodarczych cechują się dużą wydajnością. Sprzęt jest używany również do usuwania wody z wykopów. Warto zainteresować się modelami do pracy „na sucho”. Dużym atutem takiej pompy jest brak konieczności zalewnia sprzętu przed użyciem. Pomp do wody brudnej używa się również do pompowania innych cieczy niż woda, wyjątkiem mogą być jednak produkty ropopochodne, które będą powodować uszkodzenie elementów pompy.

Jak dobrać pompę do wody?

Motopompa Honda powinna zostać dobrana pod względem zakresu jej pracy. Należy też zwrócić uwagę na jej wydajność, czyli na to, jak szybko pompuje wodę. Wydajność pomp określa się w litrach na minutę. Innych pomp używa się w ogrodnictwie, a innych w branży budowlanej oraz w służbach ratunkowych. Kolejną ważną kwestią jest moc silnika — parametr wpływa na szybkość pracy, jak i również na pobór mocy. Istotne znaczenie ma też masa pompy oraz średnica przyłączeniowa ssaw. Pompy do wody brudnej mają określoną dopuszczalną średnicę zanieczyszczeń — to bardzo ważny aspekt.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.