Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Panele ścienne: sposób na szybką metamorfozę wnętrza

24 stycznia 2024 panele ścienne

Zapewne wiele osób pamięta jeszcze wnętrza wykończone drewnianą boazerią, która była niezwykle modna pod koniec XX wieku. Obecnie ten trend powraca, jednak w zupełnie nowej, świeżej formie. Boazerię zastępują dziś panele ścienne, które stanowią element dekoracyjny, ale mogą również zastępować np. kafelki w kuchni czy łazience. Ponadto mają naturalny wygląd i są niezwykle proste w montażu. Co warto jeszcze wiedzieć na temat paneli ściennych i jak pomysłowo wykorzystać je w swoim mieszkaniu?

Czym są panele ścienne?

Panele ścienne PCV są wykonane z polichlorku winylu. Jest to tworzywo sztuczne o bardzo pożądanych właściwościach, zwłaszcza z punktu widzenia wykańczania wnętrz. Przede wszystkim materiał ten jest niezwykle trwały, ma dobre właściwości izolacyjne, zarówno termiczne, jak i akustyczne. Ponadto panele ścienne są odporne na wysokie temperatury, a nawet ogień, nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wody, a przy tym wszystkim wspaniale imitują wygląd materiałów naturalnych, takich jak drewno, czy kamień. Poza oczywistą funkcją dekoracyjną, wykorzystanie paneli PCV może pomóc w:

– zabezpieczeniu ścian przed zabrudzeniami (np. w kuchni),

– zabezpieczeniu ścian przed działaniem wilgoci lub wody (głównie w łazience),

– ochronie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi,

– zamaskowaniu niedoskonałości ścian (nierówności, ubytki, plamy),

– poprawie właściwości akustycznych pomieszczeń,

– dodatkowej izolacji cieplnej.

panele ścienne

Gdzie można wykorzystać panele PCV?

Jak już zostało wspomniane, panele ścienne są wykorzystywane w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, czy łazienka, ale świetnie sprawdzają się także w salonie, przedpokoju, a nawet w sypialni lub gabinecie. Ogromna różnorodność wśród dostępnych paneli PCV sprawia, że z łatwością można znaleźć takie, które będą pasowały praktycznie do każdego stylu. Ten materiał wykończeniowy świetnie nadaje się do tworzenia niewielkich dekoracji ściennych, ale także do pokrycia dużej powierzchni.

Metamorfoza salonu z użyciem paneli ściennych

Zmiana wystroju wnętrza wcale nie musi wiązać się z kuciem ścian, drapaniem starej farby, kładzeniem gładzi, czy wynoszeniem gruzu i wielogodzinnym sprzątaniem. Wykorzystując panele ścienne, można zupełnie odmienić wygląd swojego salonu praktycznie bez brudu i bałaganu, który zwykle kojarzy się z remontem.

Modnym w ostatnich latach rozwiązaniem, jest malowanie jednej ze ścian salonu w wyróżniającym się kolorze. Często jest to ściana stanowiąca tło dla telewizora. Wybierając panele PCV, można pójść o krok dalej i nie tylko wybrać inny kolor, ale także strukturę powierzchni ściany. W zależności od stylu, w jakim urządzone ma być wnętrze, ściana może wyglądać np. jak wykonany z cegieł lub betonu architektonicznego mur. Miłośnicy elegancji mogą z kolei wybrać panele imitujące drewno lub marmur. Możliwości tak naprawdę są niemal nieograniczone, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnie i otworzyć się na kreatywne rozwiązania.

panele ścienne

Jak wykorzystać panele PCV w kuchni?

Panele ścienne w kuchni stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych płytek ceramicznych, które znajdują się zwykle na ścianach pomiędzy blatem kuchennym a linią szafek wiszących. To oczywiście niejedyne ich zastosowanie, niemniej ich montaż jest nieporównywalnie prostszy i szybszy niż układanie nowych płytek. Dodatkowo panele PCV są łatwe w utrzymaniu czystości i nie ulegną zniszczeniu nawet pod wpływem pryskającego, gorącego tłuszczu.

Panele ścienne można wykorzystać także w mniej oczywistych miejscach, np. tworząc dekorację ścienną nad stołem. Taki element na pewno przyciągnie uwagę i sprawi, że wnętrze tego pomieszczenia stanie się oryginalne.

Jak dbać o panele ścienne?

W rzeczywistości panele ścienne nie wymagają specjalnej troski, nie trzeba ich impregnować, czy jakkolwiek odnawiać. Wystarczy co jakiś czas przetrzeć je wilgotną szmatką. W przypadku powstania trudniejszych do usunięcia plam, czy innego rodzaju zabrudzeń, można użyć delikatnego detergentu. Tłuste plamy po gotowaniu, które często pojawiają się na ścianach w kuchni, zwłaszcza w okolicach kuchenki, bez problemu można wyczyścić przy użyciu płynu do mycia naczyń.

Wręcz niewskazane jest stosowanie silnych środków czyszczących czy ostrych szczotek, gdyż mogą one naruszyć powierzchnię paneli ściennych i zniszczyć je.

panele ścienne

Montaż paneli ściennych

Montaż paneli ściennych jest naprawdę łatwy i każdy powinien sobie z nim poradzić. Po przywiezieniu paneli do domu powinno się zostawić je w pomieszczeniu, w którym mają zostać położone na przynajmniej 48 godzin. Chodzi o to, aby nabrały one odpowiedniej temperatury i przystosowały się do warunków panujących w danym pomieszczeniu przed zainstalowaniem ich na ścianach.

Kolejny krok to montaż listew, które powinny być przymocowane do ściany z zachowaniem 40 cm odległości pomiędzy każdą z nich w poziomie, a następnie w pionie. Na tak stworzoną konstrukcję można przyczepiać panele, które wsuwa się w specjalne „łapy” przymocowane do listew.

Oczywiście producenci paneli PCV dołączają do swoich produktów instrukcje montażu, z którymi zawsze należy się zapoznać i postępować zgodnie z zawartymi w nich wskazówkami.

Materiał zewnętrzny

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

automatyka budynkowa
Objawy awarii pompy paliwa
Panele czy płytki podłogowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Panele czy płytki podłogowe