O czym pamiętać wybierając rolety na balkon?

Niezależnie od miejsca zamieszkania, wiele osób poszukuje sposobu na wygodne i estetyczne osłonięcie swojego balkonu. Dzięki temu możliwe jest uchronienie się przed silnymi promieniami słońca i stworzenie prywatnej przestrzeni, w której czas swobodnie może spędzać cała rodzina lub grupa przyjaciół. Korzystnym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się odpowiednio dobrane rolety na balkon. Na co zwrócić poszukując takich akcesoriów?

Czym dokładnie są rolety balkonowe?

Przedmioty z tej kategorii często mylone są z zasłonami zewnętrznymi. Te ostatnie mają za zadanie zakrywać szyby okienne. Balkonowe rolety to płachty osłaniające całą powierzchnię tarasu. Montuje się je tak, aby umożliwiały zakrycie przestrzeni z każdej strony. Wiele egzemplarzy pozwala na rozwijanie poszczególnych części zależnie od kąta padania słońca. To wspaniała opcja dla wszystkich osób, które chciałyby spędzać więcej czasu na balkonie, tarasie lub w altanie, jednak docierające tam światło słoneczne jest dla nich zbyt intensywne w ciągu dnia. Wykorzystanie takich akcesoriów będzie również świetnym rozwiązaniem w przypadku przestrzeni narażonych na spojrzenia sąsiadów i przypadkowych przechodniów. Wśród zasłon z tej kategorii odnaleźć można wiele rodzajów przedmiotów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie rolety warto wybrać?

Zarówno rolety na balkon w bloku, jak i te wykorzystywane do osłaniania tarasów nazywane są też markizami pionowymi. Dużą popularnością cieszy się montowanie w takich przestrzeniach niewielkich daszków zapewniających ochronę przed słońcem. Pionowe rolety to stosunkowo świeże rozwiązanie, które podbija serca coraz większej ilości osób. Możliwe jest zamontowanie ich tak, aby osłaniały dłuższy bok balkonu lub umożliwiały osłonięcie przestrzeni z każdej strony. Warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane. Poszczególne modele mogą odbijać inny procent docierających do tarasu promieni słonecznych. Wiele spośród modnych rolet powstaje ze specjalnie dostosowanych, nowoczesnych tkanin, które zapewniają przyjemny chłód nawet w bardzo gorące dni. Jednocześnie materiały wcale nie muszą być ciemne. W tej kategorii odnaleźć można zasłony w barwach kojarzących się z latem i posiadające ciekawe designy. Najwyższy stopień ochrony przed promieniowaniem UV zapewnią rolety przeciwsłoneczne. Osoby, na których balkonach nie jest aż tak gorąco, mogą zdecydować się na modele ze zwykłych, osłaniających płacht. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Poszukując odpowiednich zasłon należy pamiętać o dokładnym dopasowaniu ich do wymiarów tarasu. Aby roleta na balkon spełniła swoje zadanie, należy dokonać wcześniej dokładnych pomiarów. Niewiele przestrzeni z tej kategorii posiada standardową wielkość, do której będą pasowały egzemplarze zakupione w popularnych marketach. Warto zorientować się, jakie wymiary posiadają dostępne modele. Dla wielu osób korzystnym rozwiązaniem może okazać się zakup rolet na wymiar. W takiej sytuacji możliwe jest dokładne dopasowanie nie tylko wielkości akcesoriów, ale również najbardziej dogodnego sposobu montażu i mechanizmu obsługującego rolety. Warto pamiętać również o mnogości wzorów do wyboru. Taras powinien być przestrzenią urządzoną nie tylko funkcjonalnie, ale też estetycznie. Jak tego dokonać?

Jak dopasować modne rolety do balkonu?

Poszukując odpowiedniego rozwiązania, warto zwrócić uwagę na rodzaj i kolorystykę przestrzeni. Właściciele balkonów w blokach często obawiają się, że ich możliwości aranżacyjne są ograniczone. Jednak również w takich miejscach możliwe jest urządzenie atrakcyjnej strefy relaksu. Barwę rolet warto dopasować do koloru płytek i elewacji. Jeśli przestrzeń balkonu urządzona jest w stonowanych barwach – zaleca się postawić na kolorowe, przełamujące delikatne tło elementy. Modne aktualnie designy to te, które komponują się ze stylem boho, skandynawskim, rustykalnym i minimalistycznym. Warto stawiać na florystyczne ornamenty oraz grafiki nawiązujące do świata przyrody. Wzory przedstawiające faunę, florę i naturalne surowce to jedne z bardziej cenionych.

Dlaczego warto zdecydować się na rolety balkonowe?

Wiele osób zastanawia się, czy zakup takich akcesoriów będzie dobrym wyborem. Warto wiedzieć, że tego typu elementy doskonale sprawdzają się w czasie lata, kiedy promieniowanie UV jest wyjątkowo silne. Komfortowe i bezpieczne spędzanie czasu na otwartej przestrzeni jest wówczas niemożliwe przez znaczną część dnia. Odpowiednio dopasowane rolety sprawią również, że na balkonie lub tarasie będzie panował przyjemny chłód. Może on stać się wówczas oazą umożliwiającą odpoczęcie podczas upałów. Takie rozwiązania doceniają przede wszystkim osoby starsze i rodzice małych dzieci. Ze względu na nasilające się fale upałów są one jednak chętnie wybierane przez coraz więcej osób. Możliwość dopasowania rolet do własnego zapotrzebowania i stylu aranżacji to dodatkowy atut. Odpowiednio dobrane z pewnością okażą się korzystnym rozwiązaniem.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.