O czym pamiętać, kupując wiertarko-wkrętarkę akumulatorową?

Rynek elektronarzędzi akumulatorowych z każdym rokiem rośnie, a półki sklepów budowlanych uginają się pod coraz większą liczbą urządzeń różnych producentów. Jak zatem odróżnić produkt dobrej jakości od narzędzia, na które nie warto wydawać pieniędzy? Na co zwrócić uwagę, szukając sprzętu odpowiedniego do majsterkowania, spełniającego potrzeby statystycznego użytkownika? Co sprawia, że niektóre wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są warte swojej ceny, a inne nie?

Marka to nie wszystko

Poza ceną urządzenia, dla wielu kupujących jednym z najważniejszych kryteriów jest marka. W przypadku elektronarzędzi jest to szczególnie widoczne. Praktycznie wszyscy fachowcy, dla których wiertarko-wkrętarka akumulatorowa jest podstawowym narzędziem pracy, na co dzień korzystają z urządzeń znanych producentów. Doskonałym przykładem chętnie wybieranych przez profesjonalistów elektronarzędzi są urządzenia marki Milwaukee, DeWalt, AEG czy Bosch. Czy jednak w zastosowaniach hobbystycznych taki sprzęt jest najkorzystniejszą opcją? Jeśli nas stać, to oczywiście tak. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać majątku na narzędzie, z którego skorzystamy raz lub dwa razy w roku, równie dobrze możemy postawić na sprzęt mniej znanego producenta. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe słabiej rozpoznawalnych marek są znacznie tańsze, a w zastosowaniach domowych, nieprofesjonalnych, z pewnością również sobie poradzą.

Podstawowe parametry wiertarko-wkrętarek

Kupując narzędzie dowolnej marki, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zapoznać się z jego szczegółową specyfikacją techniczną. W przypadku sprzętu sieciowego niezwykle ważna jest moc, a przy wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych napięcie i wydajność baterii. W każdym przypadku zwracamy uwagę na moment obrotowy (do zastosowań domowych wystarczy 15-20 Nm, ale im więcej, tym lepiej), liczbę biegów oraz obecność dodatkowych funkcji, takich jak udar, dioda LED czy bezkluczykowy uchwyt wiertarski. Ważne są również dodatkowe akcesoria, w jakie wyposażone są wiertarko-wkrętarki akumulatorowe. Trzeba pamiętać, że niektóre elektronarzędzia akumulatorowe sprzedawane są bez akumulatorów i ładowarek, a ich zakup to zawsze dość duży wydatek.

Gdy potrzebujesz taniej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej do drobnych prac, szukaj urządzenia z baterią i ładowarką, a najlepiej z dwiema bateriami, które można wymieniać podczas pracy. Wybierz urządzenie o odpowiednim momencie obrotowym (powyżej 15 Nm), najlepiej od razu w opcji z udarem, dzięki czemu można łatwiej wiercić w betonie. Pamiętaj również o liczbie biegów. Profesjonalne urządzenia wyposażone są w dwa lub więcej biegów, co przekłada się na większą precyzję pracy.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.