Nowoczesne kuchnie od A do Z – inspiracje, użytkowość i design

Z biegiem lat modernistyczne aranżacje wnętrz zaczęły zyskiwać na popularności. Nie bez powodu – nowoczesność wystroju niesie za sobą wiele zalet, także w przypadku projektowania przestrzeni kuchennej. Dowiedz się, dlaczego nowoczesne kuchnie wiodą prym oraz jakie są trendy obowiązujące w modernistycznych rozwiązaniach.

Minimalizm VS maksymalizm

Przede wszystkim należy zaznaczyć, czym tak naprawdę charakteryzuje się styl nowoczesny. Otóż pomieszczenia urządzone w ten sposób w pierwszej kolejności mają być funkcjonalne, a owa użytkowość wyraża się w prostocie formy. Meble modernistyczne opisuje się jako niewymyślne, pozbawione nadprogramowych dekoracji, które w tym przypadku uważane są za zbędne.

Wówczas czy oznacza to, że styl nowoczesny jest niewyszukany, nudny? Absolutnie nie! To, czego nie można odmówić modernistycznym meblom, to niezwykła elegancja, którą można określić mianem – „mniej znaczy więcej”. Bowiem szyk osiąga się, dzięki odpowiednim, przemyślanym dobraniu elementów, które samoistnie ze sobą współgrają, zwłaszcza gdy jest ich niewiele.

Nowoczesne kuchnie na wymiar

Jest to bardzo specyficzny wytwór, ponieważ kuchnia jest szczególną przestrzenią dla domowników, zwłaszcza tych gotujących. Dlatego też należy przyłożyć uwagę do wyboru mebli, aby przyrządzanie posiłków było komfortowe, a nawet przyjemne. Zgadza się, to meble grają właściwie najistotniejszą rolę, jeśli chodzi o użytkowość przestrzeni.

Zatem jak wybrać meble na wymiar do kuchni, tak aby spełniły oczekiwania wszystkich domowników? Otóż klucz tkwi w stwierdzeniu „na wymiar” – decydując się na zakup takich mebli, zyskujesz możliwość dopasowania niemal każdego szczegółu do swoich preferencji. Wreszcie poczujesz swobodę, niezależnie od tego, jak wymagająca jest Twoja przestrzeń. Mowa o pomieszczeniach, gdzie występują nietypowe kształty, takie jak wnęki, skośne ściany czy przestrzenie narożne.

Etap projektowania kuchni

Zdecydowałeś się już na zakup kuchni na wymiar i nie wiesz co dalej? Oczywiście odpowiedni specjaliści pomogą Ci z wyborem i doradzą, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w Twoim pomieszczeniu. Warto jednak wiedzieć, o co można dopytać i co negocjować, aby zmaksymalizować swoje zadowolenie z dokonanego wyboru.

Wybierając nowoczesne kuchnie na wymiar, będziesz mieć możliwość wyselekcjonowania odpowiedniej długości i szerokości blatów, a także ich estetyki. Kolejnym ważnym elementem jest wybór wysokości mebli. Jeśli Ty i inni domownicy cieszycie się okazałym wzrostem, wówczas wskazane jest dobranie odpowiednio wysokich mebli. Jeśli będą za niskie, Wasze plecy zwyczajnie nie poradzą sobie z takim obciążeniem.

Następnie przyjdzie czas na decyzję odnośnie do szafek. Oczywiście optymalnie będzie dobrać je tak, aby stylistycznie pasowały do blatów. Jednak w tym wypadku istotniejszą rolę gra użytkowość. Na funkcjonalność z kolei wpływa między innymi system otwierania frontów. W przypadku nowoczesnych kuchni prym wiodą systemy bezuchwytowe, które są podkreśleniem minimalistycznej aranżacji. Ponadto dobierzesz także głębokość zarówno szafek, jak i szuflad.

Nowoczesne małe kuchnie

W przypadku niewielkiego metrażu przestrzeni kuchennej zakup gotowych mebli stanowi niemałe ograniczenia, zwłaszcza gdy chcesz zmaksymalizować użycie dostępnej przestrzeni. Dlatego też coraz częściej w przestrzeniach kuchennych w mieszkaniach wybiera się meble na wymiar.

Przede wszystkim projektując nowoczesne małe kuchnie, warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń, w tym wnęki oraz skosy. We wnęce można przykładowo umieścić lodówkę, zlew czy sprzęt AGD. Ponadto wszelkie sprzęty elektroniczne możesz zabudować, dzięki czemu kuchnia będzie wydawać się bardziej uporządkowana, harmonijna i czysta.

Duże kuchnie na wymiar

Niewątpliwie im większy metraż, tym więcej możliwości. Podczas gdy projektowanie małej przestrzeni zmusza do kreatywnych rozwiązań, mających na celu maksymalne wykorzystanie metrażu pomieszczenia – większe przestrzenie z kolei dają możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań oraz spełnienia wszelkich preferencji, co do umiejscowienia i wyglądu mebli.

Od wielu lat kuchnia uważana jest za główny punkt domu – jego serce. Jest to bowiem miejsce, w którym domownicy się spotykają, wspólnie gotują i spożywają posiłki. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia pełniła taką funkcję, możesz ją połączyć z jadalnią, a nawet z pokojem dziennym. Ponadto ciekawym elementem konstrukcyjnym przestrzeni kuchennej jest tak zwana wyspa. Stanowi nie tylko dodatkową przestrzeń do przyrządzania potraw, lecz także może służyć jako barek.

Należy jednak pamiętać, że połączenie kilku pomieszczeń w celu stworzenia tak zwanego „open space” wymaga odpowiednio przemyślanej koncepcji. Dlatego też warto zaangażować w realizację doświadczonego specjalistę – architekta lub projektanta wnętrz, który podpowie, jakie rozwiązania będą optymalne.

Nowoczesny design

Zacznijmy od kolorystyki, bowiem zgodnie z wybranym odcieniem będą dopasowywane pozostałe elementy w pomieszczeniu. Styl modernistyczny często określany jest jako stonowany, ponieważ standardowo w tego typu mieszkaniach królują barwy, takie jak beżowy, szary oraz biały. Pomimo tego nie należy mylić stylu nowoczesnego ze skandynawskim.

Ponadto w mieszkaniach o charakterze modernistycznym poza spokojnymi kolorami, ciekawą opcją jest umieszczenie bardziej intensywnego akcentu. W aranżacjach nowoczesnych jako dodatek często pojawia się kolor czarny, czerwony czy żółty. Otóż z jednej strony mocniejszy detal niewątpliwie zwróci uwagę gości, z drugiej jednak – nie będzie przytłaczający. Jest to zatem akcent, który nada wnętrzu niezwykłej gustowności i elegancji. Warto zobaczyć: https://www.elbudowa.com.pl/najlepsze-lodowki-do-zabudowy-jak-wybrac-najlepszy-sprzet/

Modernistyczne wzornictwo

Design nowoczesnych wnętrz, tak jak wspomnieliśmy, skupia się na minimalizmie i użytkowości. Nie wyklucza to jednak zastosowania delikatnych wzorów, stanowiących ciekawy dodatek, a nawet motyw przewodni pomieszczenia. Wyrazem elegancji będzie między innymi geometryczne wzornictwo.

Kolejnym szczególnie popularnym motywem jest biały lub czarny marmur przeplatany delikatną szarością czy złotem. Tego typu zdobienie można zastosować w przypadku zabudowy kuchennej lub blatów. Ponadto sprawdzi się także jako tapeta czy farba na ścianach.

Oświetlenie

Jest to szczególnie ważny element, który potrafi nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Klimatyczne światło, sprawiające wrażenie domowej przytulności, to te o zabarwieniu ciepłym. Niekiedy stosowane jest w nowoczesnych wnętrzach, jednak zazwyczaj w tym przypadku preferowane jest oświetlenie o barwie ziemnej. Idealnie wpasuje się w modernistyczną aranżację, bowiem chłodny kolor światła nadaje surowości, która często kojarzona jest właśnie z nowoczesnością.

Przejdźmy zatem do wyboru lampy. Na rynku dostępnych jest wiele finezyjnych modeli, a w części jadalnej szczególnie efektowym wyborem będzie lampa wisząca. W ostatnich latach popularne stały się lampy o nieregularnych geometrycznych kształtach. Ponadto warto wspomnieć, że to właśnie oświetlenie może stanowić interesujący akcent w kuchni, który wzbogaci niepowtarzalny charakter wnętrza.

Podsumowanie

Nowoczesne kuchnie na wymiar sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach o małym, jak i większym metrażu. Dostosuj zatem meble do swoich indywidualnych preferencji oraz charakteru pomieszczenia – zwłaszcza w przypadku kuchni o nietypowych kształtach meble na wymiar będą świetną opcją.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.