Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Nowoczesne dachy – szczegóły, o których trzeba wiedzieć

26 marca 2024 nowoczesne dachy

Solidny, praktyczny dach jest bardzo ważnym elementem każdego budynku. To on chroni przed warunkami atmosferycznymi, musi więc sam być na nie odporny. Jednak wybór dachu to nie tylko decyzja dotycząca materiału, z którego będzie wykonane pokrycie, ale także mniej widocznych na pierwszy rzut oka akcentów, które jednak znacząco wpływają na komfort i bezpieczeństwo. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy budowie dachu! 

Podczas budowy domu trzeba przemyśleć wiele kwestii i zastosować najlepsze rozwiązania, które będą dostosowane do potrzeb wszystkich domowników. Warto postawić na wysoką jakość wykonania i trwałość, w końcu jest to inwestycja na długie lata. Niedopasowane do potrzeb rozwiązania i nadmierna oszczędność na materiałach mogą sprawić, że pojawi się konieczność remontów czy napraw. Dlatego najlepiej wykonać dach dobrze za pierwszym razem. O czym trzeba pamiętać?

Podsufitka dachowa – jakie powinna mieć właściwości?

Jednym z elementów dachu, o którym trzeba pamiętać podczas budowy lub remontu, jest podbitka dachowa zwana także podsufitką. Jest to detal, ale ma kluczowe znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Powinna ona być przede wszystkim niezwykle trwała. Dlatego najlepiej sprawdzą się te, wykonane z PVC – czyli materiału bardzo wytrzymałego i niezwykle odpornego na wpływ warunków atmosferycznych. 

To tworzywo jest także bardzo lekkie, co sprawia, że nie obciąża dodatkowo całej konstrukcji. Wybierając podsufitkę, warto też sprawdzić, czy producent deklaruje, że jest niepalna – to niezwykle ważne dla bezpieczeństwa domowników. Podbitka z PVC nie wymaga też malowania i konserwacji, co sprawia, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie na lata.

Orynnowanie – jak wybrać system rynnowy do swojego budynku?

Kolejnym aspektem, który należy zaplanować podczas budowy lub remontu dachu, jest zastosowanie odpowiedniego systemu rynnowego. Pełni on zarówno funkcję praktyczną, jak i wizualną. Na rynku dostępne są różne rodzaje, można zdecydować się np. na:

  • Rynny kwadratowe, które mają bardzo nowoczesny kształt i pasują do współczesnych projektów. Są bardzo łatwe w montażu, zapewniają efektywny odbiór wody oraz wysoką szczelność.
  • Systemy rynnowe z PVC lub stali – te wykonane z PVC są tańsze, a przy tym bardzo dobrze spełniają wszystkie swoje funkcje. Natomiast rynny stalowe są rozwiązaniem niezwykle stylowym i eleganckim, które będzie pasowało do nowoczesnego budynku.
  • Systemy rynny ukrytej – są to rynny, które można całkowicie ukryć, co sprawia, że nadają się nawet do najbardziej awangardowych projektów. Oprócz względów estetycznych charakteryzują się też bardzo dużą efektywnością i wytrzymałością. Mogą być wykonane zarówno z tworzywa PVC, jak i ze stali.

Dlatego wybierając orynnowanie do swojego dachu, warto przemyśleć, które kwestie będą priorytetowe – zarówno teraz, jak i w przyszłości. Decydując się na rynny z długą gwarancją, wykonane z solidnych materiałów, można liczyć na to, że będą niezawodnie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Materiał zewnętrzny

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Objawy awarii pompy paliwa
Panele czy płytki podłogowe
Co warto wiedzieć przed wybraniem ogrodzenia na działkę?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co warto wiedzieć przed wybraniem ogrodzenia na działkę?