Najlepszy młynek do kawy – jaki młynek wybrać?

Kawa to dla wielu osób nieodłączny element każdego poranka. Zapach kawy pobudza nasze zmysły, a jej smak i aromat dodają nam sił. Niektórzy nie potrafią bez niej normalnie funkcjonować, wypijając kilka filiżanek tego napoju dziennie.

Jaką kawę wybrać – zalety kawy ziarnistej

Zarówno kawa mielona jak i ziarnista mają wielu zwolenników. Kawa mielona jest oczywiście łatwiejsza w przygotowaniu. To opcja dla wszystkich osób, które nie mają czasu na codzienne mielenie ziaren kawy. Dodatkowym plusem kawy mielonej jest to, że jest ona z reguły o wiele tańsza niż kawa ziarnista. Poza tym, do jej zaparzenia wystarczy prosty ekspres i co równie ważne, do przygotowania mielonej kawy nie potrzebujemy młynka.

Pomimo wielu zalet posiadanych przez mieloną wersję kawy wiele osób uważa, że nie może się ona równać ze swoim ziarnistym odpowiednikiem. Kawa ziarnista jest często polecana przez smakoszy i znawców, którzy zwracają uwagę na jej niesamowity aromat.

Ponadto, kupując kawę ziarnistą można od razu sprawdzić jej jakość. Wygląd ziaren powie nam sporo o kawie, którą zamierzamy kupić – ich regularny, jednakowy kształt będzie oznaczał produkt z najwyższej półki.
Co więcej, kawa ziarnista dłużej zachowuje swoje właściwości. Każdego dnia możemy cieszyć się jej niezmiennym i mocnym aromatem. Kawa mielona nie może nam tego zagwarantować, gdyż stopniowo traci swój aromat.

Kawa ziarnista bywa zazwyczaj droższa niż kawa mielona, jednak większość ekspertów przekonuje, że cena w tym wypadku nie powinna stanowić głównego argumentu. Czasami lepiej zapłacić odrobinę więcej, by móc cieszyć się z produktu o niepodrabialnym i mocnym smaku.

Kawa ziarnista i co dalej?

Zaopatrzyliśmy się już w spory zapas ziarnistej kawy, więc kolejną rzeczą której potrzebujemy będzie młynek. Młynek do kawy umożliwi nam dokładne zmielenie kawy. Ponadto, dzięki młynkowi nasza kawa zawsze będzie świeża. Przy pomocy młynka, każdego dnia możemy zmielić dokładnie odmierzoną ilość kawy.

Młynek do kawy – jaki rodzaj młynka wybrać?

Wybór młynka to wbrew pozorom dość skomplikowana sprawa. Kupując młynek trzeba dokładnie przeanalizować parametry wszystkich dostępnych produktów, porównać ich działanie i cenę. Jeżeli nie mamy w tej materii wystarczająco dużo doświadczenia, najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc specjalisty. To jaki rodzaj młynka wybierzemy, będzie miało ogromny wpływ na jakość naszej kawy.

Jednym z rodzajów młynka często polecanego przez specjalistów jest młynek do kawy ręczny. Ten typ młynka cechuje się niewielkimi rozmiarami i zadziwiająco sprawnie funkcjonującą konstrukcją. Młynki ręczne są zbudowane w bardzo prosty sposób, co umożliwia ich proste czyszczenie lub ewentualną naprawę. Solidne wykonanie młynka ręcznego gwarantuje również równomierny i powtarzalny przemiał.

Dzięki młynkowi będziemy w stanie odpowiednio zmielić ziarna i przygotować je do zastosowania w każdym typie ekspresu, ale także w kawiarce.

Młynek do kawy żarnowy – dlaczego warto?

Na rynku funkcjonują dwa rodzaje młynków – młynki żarnowe i młynki ostrzowe. Mechanizm młynka ostrzowego opiera się na działaniu dwuskrzydłowego noża, który jest zamknięty w niewielkich rozmiarów komorze. Ten typ młynka ma jednak spore grono przeciwników. Niekiedy zarzuca mu się to, że zamiast mielić, sieka ziarna kawy, tworząc z nich nieprzydatny do niczego miał. Co więcej, użytkownik nie ma praktycznie żadnej kontroli nad procesem mielenia, czego efektem jest uzyskanie nierówno zmielonego pyłu.

Kolejny typ młynka to młynek żarnowy. Centrum młynka żarnowego stanowią żarna. Żarna młynka mogą być płaskie lub stożkowe, a ich zadaniem jest miażdżenie i ścieranie ziaren. Młynki tego typu wykonuje się głównie z ceramiki lub stali. Budowa żarna stożkowego opiera się na wewnętrznie umiejscowionym stożku, a także otaczającym go pierścieniu. Ziarna wpadają w przestrzeń znajdującą się pomiędzy stożkiem i pierścieniem i zostają tam rozdrobnione.

Żarna płaskie to dwa dyski, pomiędzy którymi dochodzi do zmiażdżenia kawy. Młynki żarnowe można dowolnie dopasować do swoich potrzeb, posiadają one bowiem regulację grubości mielenia. Umożliwia to dostosowanie jakości zmielonej kawy do indywidualnych, codziennie zmieniających się potrzeb. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/czyste-i-ekonomiczne-pranie-jaka-pralke-kupic/

Młynek do kawy żarnowy – elektryczny czy ręczny?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o tym, że nasz młynek koniecznie musi być żarnowy, najwyższa pora żeby zdecydować o tym, czy będzie to młynek elektryczny czy może ręczny.

Młynki ręczne to urządzenia niezwykle kompaktowe. Ich prosta konstrukcja stanowi gwarant ich niezawodności. Co więcej, używając młynka ręcznego mamy większy wpływ na ostateczny wygląd zmielonej przez nas kawy.

Młynek do kawy żarnowy w wersji elektrycznej sprawdzi się w domu wszystkich zabieganych osób. Urządzenia te bardzo szybko potrafią zmielić spore ilości kawy, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu. Z reguły są także tańsze od młynków ręcznych. Niestety, młynki elektryczne nie dają nam praktycznie żadnej kontroli nad procesem mielenia naszej kawy.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.