Kwiaty na balkon – jakie wybrać?

Balkon przystrojony pięknymi kwiatami to marzenie wielu osób. Kwiatowa dekoracja zapewnia nie tylko walory estetyczne, ale także pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Aby móc cieszyć się kwiecistym zakątkiem, warto wcześnie odpowiednio dobrze go zaplanować i zastanowić się, jakie kwiaty na balkon będą najlepsze. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że kwiaty balkonowe mają inne wymagania, w związku z czym należy przygotować się na przyjęcie sporej dawki wiedzy na temat ich pielęgnacji.

Jak zaplanować urządzanie balkonu?

Balkon może stać się ulubionym miejscem, jeśli tylko zostanie dobrze urządzony. Przed planowaniem urządzania balkonu czy tarasu warto pamiętać, że jest to pewnego rodzaju przedłużenie salonu, który możemy wyprowadzić na zewnątrz. Styl balkonu i materiały dominujące są kwestią indywidualnych potrzeb i upodobań. Do wyboru mamy drewno, stal, elementy aluminiowe – wszystko wedle gustu właściciela.

Warto jednak pamiętać, że taki zewnętrzny salon narażony jest na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a więc materiały muszą być odpowiednio zabezpieczone. Planowanie swojego balkonu zacznij od prostego szkicu jego aranżacji. Znajdź odpowiednie miejsce na meble i zapoznaj się z ofertą kwiatów. Pamiętaj o tym, że nie wszystkie rośliny będą dobrze rosły na każdym balkonie. Niektóre z nich potrzebują miejsc nasłonecznionych, inne z kolei wymagają cienia. Kwestią kluczową przy doborze roślin balkonowych jest umiejscowienie samego balkonu.

Jakie rośliny balkonowe są najlepsze?

Zdecydowana większość kwiatów na balkon to rośliny doniczkowe. Głównym kryterium przy wyborze odpowiednich roślin balkonowych jest lokalizacja balkonu. Choć architekci zwykle unikają projektowania balkonów zacienionych, zdarzają się takie przypadki zwłaszcza w starym budownictwie. Większość nowoczesnych bloków posiada balkony od strony południowej lub zachodniej. Wybierając kwiaty na balkon, należy kierować się indywidualnymi kwestiami, które mogą być różne zarówno dla samych balkonów, jak i dla ich właścicieli.

Rośliną doniczkową, która sprawia wyjątkowo dobrze wrażenie jest róża miniaturowa. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na posadzenie róży w ogrodzie, mogą mieć jej pomniejszoną wersję w doniczce. Róża jest pewnego rodzaju kwiatową klasyką, dlatego warto wziąć tę roślinę pod uwagę aranżując swój balkon. Inną ciekawą propozycją jest irysy lub konwalie. Takie kwiaty są stosunkowo niedrogie, łatwe w uprawie i nikt nie powinien mieć problemu z ich dostępnością. Świetnym wyborem na balkon są także przepiękne piwonie w intensywnym kolorze, lilie oraz dalie. Przed wyborem konkretnych roślin balkonowych warto zapoznać się z warunkami ich uprawy i zdecydować, czy będziemy dysponować odpowiednią ilością czasu, aby odpowiednio pielęgnować różne rodzaje kwiatów.

Jakie kwiaty na balkon nasłoneczniony?

Zdecydowana większość balkonów umiejscowiona jest od strony południowej i zachodniej. Oznacza to, że większość balkonów to miejsca nasłonecznione. Wybierając kwiaty na mocno nasłoneczniony balkon, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich odporność na przesuszanie. Nie wszystkie kwiaty lubią całodniową ekspozycję na słońce, dlatego też nie zawsze udaje się je ochronić przed nadmiernym wysuszeniem. Intensywne słońce sprawia, że woda z ziemi odparowuje w błyskawicznym tempie. Może się też zdarzyć, że promienie słoneczne przypalą delikatne liście niektórych roślin.

Na szczęście istnieje wiele rodzajów kwiatów, które są odporne na wysokie temperatury i mocne nasłonecznienie. Wśród najpopularniejszych kwiatów balkonowych znajdują się pelargonie. Pelargonie są kwiatami, które uwielbiają przebywać w pełnym słońcu, więc nie ma obawy przed ich przesuszeniem. Oczywiście konieczne jest ich regularne podlewanie, nawet dwa razy dziennie. Inną rośliną, która dobrze czuje się w mocnym słońcu to petunia. Petunie są dość wymagającymi roślinami, ale odpowiednio zadbane odwdzięczają się pięknymi kwiatami w różnych kolorach. Petunie, podobnie jak pelargonie, lubią przebywać w nasłonecznionych miejscach.

Osoby, którym marzą się piękne kwiatowe kaskady powinny postawić na surfinie. Są to rośliny występujące w wielu różnych kolorach i potrafią tworzyć piękny kwiatowy dywan. Surfinie to kwiaty, które uwielbiają promienie słoneczne, dlatego z powodzeniem można je uprawiać na nasłonecznionym balkonie. Oprócz tego warto zapoznać się z ofertą kwiatów wiszących, które oprócz walorów estetycznych, mają także wiele właściwości prozdrowotnych. Jedną z takich roślin jest werbena. Jest to roślina, której kolorowe kwiaty zbijają się w duże kule, co tworzy niesamowity efekt. Osoby, które nie mają wiele czasu na podlewanie kwiatów, powinny zapoznać się z lobelią. Jest to roślina, której charakterystyczną cechą są drobne niebieskie lub fioletowe kwiatki. Lobelia prezentuje się najlepiej w wiszących doniczkach lub skrzynkach.

Które kwiaty balkonowe lubią cień?

Do balkonów, które znajdują się po stronie wschodniej lub północnej, dociera zdecydowanie mniej światła. Nie oznacza to jednak, że właściciele zacienionych balkonów nie mogą pozwolić sobie na uprawę kwiatów. Wprost przeciwnie. Niektóre rośliny wyjątkowo źle znoszą ekspozycję na słońce i wolą miejsca, do których promienie słoneczne nie docierają. Przykładem takiej rośliny jest begonia. Begonia jest piękną ozdobną rośliną, której kwiaty występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Begonia jest łatwa w uprawie i nie wymaga wyjątkowej pielęgnacji.

Ciekawą propozycją dla właścicieli zacienionych balkonów są także niezapominajki. Te wyjątkowo urocze drobne kwiatki, mogą przebywać zarówno na nasłonecznionych stanowiskach, jak i w zacienionych miejscach. Choć niezapominajki odnajdują się dobrze w każdych warunkach, to jednak w cieniu czują się zdecydowanie najlepiej. Błękitne niezapominajki w doniczce na balkonie to zatem doskonały pomysł. Żeniszek meksykański jest jedną z najchętniej wybieranych roślin balkonowych. Głównie ze względu na to, że jego okres kwitnienia jest wyjątkowo długi. Żeniszek charakteryzuje się gęstymi kwiatami o odcieniach fioletu i błękitu.

Właściciele zacienionych balkonów bardzo często decydują się na rośliny jednoroczne. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się niecierpki oraz fuksje. Niecierpki to rośliny, które uwielbiają wilgotne podłoże, dlatego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. W zamian za wodę, niecierpek odwdzięczy się dużą ilością pomarańczowych kwiatów. Fuksja z kolei jest dość elastyczną rośliną, którą można poprowadzić w górę lub pozwolić jej swobodnie zwisać w dół. Jest to co prawda roślina jednoroczna, ale z powodzeniem może przezimować w domu.

Uprawiając kwiaty na zacienionym balkonie należy pamiętać o tym, że woda z ziemi paruje zdecydowanie wolniej niż w przypadku kwiatów wystawionych na pełną ekspozycję słoneczną. Dlatego też należy pamiętać, aby nie dopuścić do sytuacji, w której woda zalegać będzie w podstawkach doniczek. Rośliny, które długo przebywają w zbyt wilgotnych warunkach mogą po prostu zacząć gnić.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.