Kostki i gąbki ścierne

Skuteczne szlifowanie ręczne wykonuje się kostką lub gąbką ścierną. Narzędzia te optymalnie dopasowują się do profilu obrabianego elementu.

Dwa rodzaje kostek ściernych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tych narzędzi. Kostka ścierna pierwszego rodzaju ma kształt prostopadłościenny i zbudowana jest z żywic syntetycznych o dużej elastyczności, oraz z ziarna ściernego znajdującego się w całej objętości tego narzędzia. Tak wykonana kostka ścierna może być więc używana do całkowitego jej starcia, podobnie jak pumeks kosmetyczny. Zaletą tego narzędzia jest stosunkowo spora elastyczność.

Drugi rodzaj kostek produkowany jest na podłożu z gąbki poliuretanowej o kształcie prostopadłościennym lub prostopadłościennym modyfikowanym, tj. z jednym bokiem skośnym pod kątami 45°/135°. Powierzchniowo jej boki pokrywa się ziarnem ściernym, które mocowane jest do piankowego podłoża specjalnym, również elastycznym spoiwem. Narzędzie to może być więc używane do momentu starcia jego powierzchni czynnej. Tak wykonana kostka ścierna jest bardziej elastyczna od kostki ściernej pierwszego rodzaju i można ją łatwo dostosować do kształtu powierzchni obrabianej.

Kostki ścierne poleca się do szlifowania powierzchni płaskich lub lekko wklęsłych albo wypukłych. Przy tym kostka ścierna z jedną powierzchnią ukośną może być wykorzystana także do szlifowania wąskich konturów czy zagłębień. Narzędzia te umożliwiają także jednoczesne szlifowanie dwóch prostopadłych powierzchni. Dlatego można ich z powodzeniem używać do renowacji okien, drzwi czy ościeżnic.

1- i 2-stronne gąbki ścierne                              

Są podobnie zbudowane do kostek ściernych drugiego rodzaju. Mają podłoże z gąbki poliuretanowej, jednakże ich grubość jest o wiele mniejsza, wynosi bowiem do 12,5 mm, np. gąbka ścierna Klingspor oznaczona jako SW 501 TR. Dla porównania – grubość kostek ściernych o podłożu z gąbki wynosi maksymalnie 25 mm, np. SK 500 B produkcji Klingspor. Gąbki ścierne pokrywa się ziarnem ściernym 1- lub 2-stronnie. Dlatego gąbka ścierna, w zależności od wykonania, może mieć jedną albo dwie powierzchnie czynne. Narzędzia te w porównaniu do kostek ściernych charakteryzują się znacznie większą elastycznością. Dlatego gąbka ścierna doskonale nadaje się szlifowania powierzchni mocno profilowanych.

Właściwości ścierne gąbek i kostek oraz ich przeznaczenie

Decydują o nich ziarna ścierne stosowane w tych narzędziach: elektrokorund lub węglik krzemu. Ziarno elektrokorundowe mają kostki ścierne o podłożu z gąbki oraz gąbki ścierne. Narzędzia te przeznaczone są do szlifowania szerokiej gamy materiałów: od farb, lakierów i szpachli do drewna, tworzyw sztucznych oraz metali. Z kolei węglik krzemu wykorzystywany jest w kostkach o spoiwie z żywic elastycznych i gąbkach 2-stronnych. Dlatego narzędzi tych używa się do szlifowania farb, lakierów, szkła, kamienia, drewna, tworzyw sztucznych, skóry i metali, a nawet żeliwa oraz stali nierdzewnej itp.

Omawiane kostka ścierna i gąbka ścierna mają granulację od P36 do P220. Mogą być więc używane zarówno do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego, jak i wykończeniowego. Doskonale sprawdzają się w czyszczeniu różnych powierzchni. Można nimi pracować na sucho i mokro, zaś w przypadku kostki ściernej o spoiwie elastycznej żywicy syntetycznej, używając środka czyszczącego w postaci wody lub wody z mydłem lub takich dodatków, jak pasty lub nafta. Co więcej, każda kostka ścierna i gąbka ścierna po użyciu może być umyta wodą. W ten sposób można pozbyć się urobku i pyłu szlifierskiego oraz przywrócić tym narzędziom ich pierwotną ostrość. Zabieg ten zwiększa także żywotność tych produktów. Co ważne, wśród omawianych narzędzi są kostki ścierne i gąbki ścierne o podwyższonej odporności na rozrywanie, np. w swojej ofercie posiada je Klingspor.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.