Klimatyzator przenośny – co warto nim wiedzieć?

Nie da się ukryć, że z roku na rok lata stają się coraz gorętsze, a przez to znacznie trudniejsze do zniesienia dla wielu osób. Sprawia to, że coraz częściej szukane są rozwiązania, jak uporać się z tak wysokimi temperaturami w domach i jak poprawić swój komfort życia. Oczywistym wyborem w takiej sytuacji jest klimatyzacja, lecz często z wielu powodów nie może być ona założona. Wiele osób nie ma na nią miejsca, a w przypadku innych na założenie urządzenia nie zgadza się np. spółdzielnia mieszkaniowa. Rozwiązaniem wielu problemów jest w tym wypadku klimatyzacja przenośna. Czym ona jest oraz jakie są jej cechy charakterystyczne?

Czym jest przenośny klimatyzator?

Każdy doskonale wie, jak działa i jak wygląda klasyczna klimatyzacja. Składa się ona z dwóch jednostek, czyli wewnętrznej oraz zewnętrznej. Całe właściwe urządzenie znajduje się oczywiście na zewnątrz, a w środku umieszczony jest jedynie nadmuch i sterowanie. Sprawdza się to bardzo dobrze, lecz po pierwsze wymaga posiadania miejsca do postawienia lub zawieszenia jednostki zewnętrznej, a po drugie wymaga poprowadzenia przez ścianę instalacji łączącej oba urządzenia. Co więcej, samo urządzenie, jak i jego montaż to naprawdę duży wydatek.
Alternatywą w tym wypadku jest natomiast klimatyzacja przenośna. Jest to sprzęt, który składa się tylko z jednego urządzenia, w którym zawarte są wszystkie elementy klimatyzacji. Nadmuchuje ono zimne powietrze do środka poprzez otwór w swojej obudowie, natomiast gorące powietrze wysysane jest z pomieszczenia przy pomocy specjalnej rury odprowadzającej. Jak więc widać, wygląda to naprawdę interesującą. Jakie są jednak wady oraz zalety takiego modelu? Czym się on konkretnie charakteryzuje?

Jakie są wady i zalety przenośnego klimatyzatora?

Jeśli rozważa się kupno klimatyzatora przenośnego, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę jego najważniejsze parametry i cechy szczególne. O czym konkretnie mowa?
Nie da się ukryć, że najważniejszą zaletą takiego urządzenia jest fakt, że jest ono o wiele tańsze w zakupie niż klasyczna klimatyzacja, a co więcej, jest znacznie tańsze i mnie kłopotliwe w montażu. Do poprawnego działania nie jest wymagane kucie ściany i wykonywanie w niej otworów, a także wieszanie czegokolwiek na ścianie. Do popranego działania wystarczy tylko odprowadzić rurę wylotową poza pomieszczenie i podłączyć sprzęt do gniazdka. Nie da się również ukryć, że ogromną zaletą takiej klimatyzacji jest fakt, że jest ona mobilna. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby swobodnie przestawiać ją pomiędzy pomieszczeniami w domu, lecz również wziąć ją ze sobą np. na działkę.
Jakie są jednak wady takiej klimatyzacji? Czy w ogóle jakieś istnieją? Niestety tak, a najpoważniejszą jest ta, że jest to urządzenie dość hałaśliwe. Pamiętać bowiem trzeba o tym, że cały sprzęt znajduje się w pomieszczeniu. W przypadku klimatyzacji klasycznej najgłośniejsze jej elementy umieszczone są poza domem, więc nie odczuwa się zupełnie ich pracy. W przypadku modelu przenośnego całość jest obecna w pomieszczeniu. Kolejną dość wyraźną wadą jest także to, że nie jest to klimatyzacja tak samo wydajna, jak ta klasyczna. Jeśli chce się schłodzić skutecznie pomieszczenie, trzeba kupić klimatyzator nieco większej mocy, niż jakby kupowało się model split. Co to oznacza? Po pierwsze nieco wyższą cenę, a przede wszystkim znacznie wyższe zużycie prądu i rachunki za niego. Zobacz także: https://www.elbudowa.com.pl/jakie-ogrzewanie-do-domu-wybrac/

Jak poprawnie zamontować klimatyzator przenośny?

Jeśli planuje się pomimo wad kupienie przenośnego klimatyzatora, to najważniejszą sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, to jak go poprawnie zamontować. Jak się bowiem okazuje, źle lub dobrze zamontowana rura odprowadzająca gorące powietrze ma kluczowe znaczenie dla efektywności działania całego urządzenia. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Kluczowe w tym wypadku jest to, aby zachować w miarę możliwości szczelność połączenia. Rura powinna być umieszczona w oknie, lecz nie otworzonym na całą szerokość, ponieważ w takim wypadku dostawać się przez nie będzie z powrotem gorące powietrze do pomieszczenia. Zaleca się używanie specjalnych plastikowych nakładek na okno lub specjalnego materiałowego rękawa, który przykryje całą szczelinę w oknie. Spowoduje to, że rura będzie stabilnie umieszczona w oknie, a jednocześnie zminimalizuje się zakres dostawania się ciepłego powietrza z zewnątrz.
Do poprawnego i maksymalnie efektywnego montażu zaleca się również to, aby klimatyzator był możliwe jak najbliżej okna, a tym samym rura odprowadzająca była jak najkrótsza. Powodem tego jest fakt, że będzie się ona bardzo nagrzewała i aby nie promieniowała ciepłem do pomieszczenia lepiej, aby jej długość była jak najmniejsza.

Klimatyzator przenośny opinie użytkowników

Na koniec przed podjęciem decyzji o zakupie takiego urządzenia warto się jeszcze zastanowić nad tym, jakie są o nim opinie wśród użytkowników. Jak się okazuje, w przeważającej większości są bardzo pozytywne. Oczywiście większość osób jest świadoma tego, że nie ma co liczyć w przypadku takiego klimatyzatora na efektywność na miarę klimatyzacji split, lecz biorąc pod uwagę niską cenę zakupu i łatwość montażu, jest to wybór naprawdę godny polecenia.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.