Jakie stopnie do metalowych schodów?

Z metalowymi konstrukcjami schodów najczęściej spotykamy się w obiektach o charakterze przemysłowym. Metalową konstrukcję mają również schody ewakuacyjne instalowane na zewnątrz budynków, a także niektóre rodzaje schodów znajdujących się w przestrzeni publicznej, w tym schody instalowane m.in. przy kładkach dla pieszych, mostach i wiaduktach. Stosowane w tego typu konstrukcjach stopnie metalowe mają zwykle formę kratownic, ale spotkać można również ich wersje wykonane z blach ryflowanych.

Stopnie schodów w formie kratownicy WEMA

Jedną z najpopularniejszych form stopni metalowych stosowanych w schodach zewnętrznych i przemysłowych są tzw. kraty WEMA. To kratownice wykonane w technologii zgrzewanych lub skręcanych płaskowników uzupełnionych poprzecznymi prętami, które nadają całości konstrukcji charakterystyczną formę kraty. Tego typu stopnie metalowe w zdecydowanej większości przypadków produkowane są z elementów stalowych, które po zgrzaniu lub skręceniu poddaje się cynkowaniu ogniowemu. Dzięki temu cząsteczki cynku mają możliwość dotarcia w każdy zakamarek konstrukcji, zabezpieczając stopnie przed rdzewieniem. Kratownice WEMA wykorzystywane są również w charakterze podestów w podłogach technicznych, różnego rodzaju pomostach, podjazdach i kładkach o konstrukcji metalowej.

Metalowe stopnie z blachą ryflowaną

Alternatywnym rozwiązaniem dla stopni metalowych w formie kratownic są stopnie wykończone blachą ryflowaną stalową lub aluminiową. Ze względu na specyficzną fakturę takiej blachy (drobne wypustki w formie łazek lub ziaren zbóż) wykończone nią powierzchnie zyskują antypoślizgowy charakter i tym samym redukują ryzyko poślizgnięć. Co warte podkreślenia, blachę ryflowaną można używać do zabezpieczania wszelkiego typu schodów, również schodów ze stopniami betonowymi lub drewnianymi. Stopnie metalowe w formie kratownicy, zwłaszcza w przestrzeni zewnętrznej wydają się jednak rozwiązaniem bardziej praktycznym, wygodniejszym w codziennej eksploatacji. Dzięki ażurowej konstrukcji takich stopni nie trzeba martwić się o ich sprzątanie. Na powierzchni stopni z krat WEMA nie osadza się błoto, piach i inne zabrudzenia. Nie utrzymuje się również na nich woda. Stopnie wykończone blachą ryflowaną być może są bardziej estetyczne, ale w zastosowaniach zewnętrznych sprawdzą się gorzej niż kratownice.

Gdy decydujesz się na schody o metalowej konstrukcji, zwłaszcza jeśli mają to być schody zewnętrzne, najlepszym wyborem wydaje się inwestycja w stalowe stopnie w ocynku, w formie kraty WEMA. Jeśli szukasz sposobu na estetyczne wykończenie stopni schodów wewnętrznych, wówczas warto rozważyć możliwość ich obicia dobrej jakości blachą ryflowaną.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.