Jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości huśtawka ogrodowa?

Należy mieć świadomość, że huśtawka ogrodowa dla dzieci powinna zagwarantować nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Rekomendowane jest zatem sprawdzenie czy określony model będzie spełniał wspomniane warunki. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się huśtawka ogrodowa drewniana.

O czym należy pamiętać przed zakupem?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór właściwej huśtawki jest w zdecydowanej większości przypadków uwarunkowany indywidualnymi potrzebami. Bardzo ważne jest to, jak często użytkownicy będą z niej korzystać. Warto wiedzieć, że produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej stacjonarnych i internetowych sklepów są bardzo zróżnicowane nie tylko pod względem konstrukcji, ale również wyglądu i jakości użytych materiałów. Dzięki temu rodzice mogą zaopatrzyć się w huśtawkę przeznaczoną dla dzieci praktycznie w każdej grupie wiekowej. Ponadto dostępne są produkty, z których w jednym momencie mogą korzystać nawet 4 osoby.

Rekomendowane jest szczególne zwrócenie uwagi na maksymalne możliwe obciążenie huśtawki. Nie można oczywiście zapomnieć o stabilności. Trzeba uwzględnić także rozstaw nóg i możliwość zakotwiczenia w betonie czy ziemi. Bardzo istotne znaczenie będzie miał także materiał wykonania stelaża, oparcia i siedziska. Rodzice często zapominają wziąć pod uwagę rodzaj zawieszenia: tuleje, łańcuchym sprężyny. Będą one bowiem decydowały o jakości bujania, maksymalnym obciążeniu, koszcie naprawy czy awaryjności.

Które huśtawki ogrodowe będą w stanie zagwarantować największe możliwe bezpieczeństwo?

Należy zawsze zwracać uwagę na aspekt związany z bezpieczeństwem. Warto wiedzieć, że bardzo istotnym czynnikiem, który będzie o tym decydował jest maksymalne obciążenie sprzętu. Godny uwagi jest fakt, że w huśtawkach przeznaczonych dla dzieci w zdecydowanej większości przypadków wynosi on do 70 kg. Warto wiedzieć, że stelaże przeważnie wykonywane są z metalu lub drewna.

Muszą cechować się ogromną wytrzymałością bez względu na materiał, który został wykorzystany do ich produkcji. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo istotne znaczenie będzie miał także sposób montowania siedziska i zastosowane materiały. W znacznej większości przypadków używa się sprężyn albo łańcuchów. Należy zaznaczyć, że dla kilkuosobowych huśtawek powinny być wytrzymałe i grube. Rekomendowane jest, by nośność huśtawki była o 10% większa od wagi osób, które będą z niej korzystały.

Odpowiednie dopasowanie wielkości rozmiaru huśtawki do wielkości ogrodu

Warto wiedzieć, że rozmiar omawianej huśtawki dopasowuje się nie tylko i wyłącznie do własnych potrzeb, ale również powierzchni ogrodu. Zalecane jest unikanie montowania w mniejszych ogrodach sprzętu o dużych rozmiarach. Konstrukcja zajmie bowiem cenne miejsce, a także będzie rzucała się w oczy.

Godny uwagi jest fakt, że huśtawki kilkuosobowe przeważnie mają szerokość oscylującą od 180 do 240 cm. ich długość wynosi od 100 do 160 cm, a wysokość dochodzi do 250 cm. Ponadto ogromnym udogodnieniem sprzętu rekreacyjnego będą daszki. Oczywiście nie będą w stanie ochronić użytkowników przed ulewą, ale umożliwią korzystać ze sprzętu podczas drobnego deszczu.

Ile powinna wynosić cena dobrych huśtawek ogrodowych?

Bardzo istotne znaczenie będą miały wykorzystane materiały, bezpieczeństwo, rozmiary czy technologie. Nie można oczywiście zapomnieć o cenie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cena kilkuosobowych huśtawek zaczyna się od 250 złotych. Najlepsze modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Osoby, które są zainteresowane zakupem prostej huśtawki dla dzieci muszą przeznaczyć na ten cel minimum 50 złotych.

Gdzie dokładnie powinno się ustawić huśtawkę?

Należy mieć świadomość, że małe huśtawki ze stelażem można bez większego problemu ustawić praktycznie w każdym miejscu w ogrodzie. Z kolei większe konstrukcje powinny być montowane na wzmacnianej powierzchni. Doskonałymi przykładami mogą być: utwardzone podłoże, żwir, słupy betonowe czy ażury. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie zacisznego miejsca, które będzie osłonięte od wiatru. W ten prosty sposób można zwiększyć stabilność huśtawki.

Huśtawkę z jakiego materiału warto wybrać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że do budowy omawianych konstrukcji przeważnie używa się drewna sosnowego (jest ono łatwo dostępne), a także świerkowego (jest nie tylko tanie, ale również cechuje się doskonałą jakością). Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się huśtawki z drewna egzotycznego. Należy jednak liczyć się z większym kosztem. Warto wiedzieć, że wykorzystanie naturalnego materiału spowoduje, że huśtawki będą pasowały do ogrodu każdego typu. Oczywiście najlepiej będą prezentowały się w ogrodach w stylu wiejskim oraz naturalistycznym.

Z kolei plastikowe huśtawki są nie tylko tanie, ale również kolorowe i bardzo łatwe w konserwacji. Nie będą także stwarzały praktycznie żadnych problemów przy przenoszeniu. Rekomendowane jest wykorzystanie ich w nowoczesnych i mieszanych ogrodach. Godny uwagi jest również fakt, że w zdecydowanej większości przypadków są to niezwykle proste konstrukcje. Należy jednak pamiętać, że plastikowa huśtawka praktycznie nigdy nie będzie komponowała się z ogrodem tak dobrze, jak drewniane odpowiedniki.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że metal wykorzystywany jest przede wszystkim do budowy konstrukcji, na której będą montowane huśtawki. Warto stawiać n metale nierdzewne. Można mieć wtedy całkowitą pewność, że przetrwają one najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto obecnie produkowany metalowy sprzęt prezentuje się znacznie lepiej w porównaniu do konstrukcji sprzed kilkunastu lat. Zobacz również: https://www.elbudowa.com.pl/nowoczesny-ogrod-jak-go-stworzyc/

Jaki rodzaj huśtawki będzie najlepszy?

Doskonałym rozwiązaniem mogą być huśtawki fotele. Należy zaznaczyć, że mogą one się różnić pod względem technologii wykonania, a także rodzaju wykorzystanych materiałów. W zdecydowanej większości przypadków mają nie tylko wysokiej jakości podłokietniki, ale również solidną i grubą konstrukcję. Przeważnie przeznaczone są dla jednej osoby.

Z kolei huśtawki bujaki muszą posiadać stabilniejszą konstrukcję w porównaniu do innych huśtawek dostępnych na rynku. Pozwalają bowiem użytkownikom na bujanie. Godny uwagi jest fakt, że korzystać z nich może tylko jedna osoba. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się huśtawki leżanki. Cechują je przede wszystkim stosunkowo duże rozmiary. Ponadto poza standardową funkcją pozwalają także na komfortową drzemkę na świeżym powietrzu.

Rekomendowane jest zaopatrzenie się w huśtawki dwuosobowe, które będą miały szerokość wynoszącą przynajmniej 100 cm. Obecnie na rynku dostępne są konstrukcje wykonane z różnych materiałów. Z kolei szerokość huśtawek trzyosobowych wynosi od 180 do 250 cm. Można zaopatrzyć się także w wiszące kosze. Są nie tylko wygodne, ale również mają nowoczesny design.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.