Domowa klimatyzacja pozwala zapewnić optymalne warunki termiczne dla mieszkańców. Aby jednak korzystać w pełni z dobrodziejstwa takiego urządzenia, warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących jego użytkowania i obsługi. Odpowiednie ustawienie klimatyzacji jest praktycznie tak samo ważne, jak montaż instalacji i pozwala bezpiecznie oraz komfortowo podnieść komfort życia. Na co zwrócić uwagę?
Parametry domowej klimatyzacji
Użytkownik klimatyzacji decyduje o tym, jaką temperaturę w urządzeniu ustawić. Warto jednak pamiętać, że niewłaściwe dobranie parametrów może negatywnie wpłynąć na zdrowie i komfort osób znajdujących się we wnętrzu. Ustawienie zbyt wysokiego nawiewu i zimnego powietrza może spowodować przeziębienie, choć początkowo na pewno obniży temperaturę w pomieszczeniu. Zbyt gorący nawiew może natomiast skutkować przesuszeniem śluzówek, co w konsekwencji spowoduje wiele schorzeń gardła. Warto więc przestrzegać zasad związanych z użytkowaniem klimatyzacji. Wartość różnicy temperatur panujących wewnątrz i na zewnątrz nie powinna przekraczać 7 stopni Celsjusza. Powszechnie przyjęta, optymalna temperatura w pomieszczeniu wynosi 21 – 25 stopni Celsjusza.
Charakterystyka dobrej klimatyzacji domowej
Ustawiając klimatyzację, nie można pomijać także kwestii dotyczących nawiewu urządzenia. Strumień zimnego powietrza nie powinien być nadmiernie skierowany na osoby znajdujące się w pomieszczeniu. Nie zaleca się ustawiania większego strumienia nawiewu, niż 0,2 km/h. Ustawienie powyższych parametrów nie wymaga dużej wiedzy i skomplikowania. Warto jednak stosować się do tych zasad, ponieważ pozwoli to na bezpieczne i komfortowe cieszenie się nowoczesnym systemem klimatyzacji. Dlatego też z usług dystrybutora klimatyzacji Geo-Energia z Wrocławia coraz częściej korzysta tak wielu Klientów, którzy cenią sobie wysoką jakość tych urządzeń.
Dlaczego warto serwisować domową klimatyzację?
Konserwacja klimatyzacji i regularne czyszczenie instalacji odgrywa prawie tak samo ważną rolę, jak ustawienie parametrów chłodzenia. Użytkownik powinien pamiętać o czyszczeniu filtrów, na których mogą osadzać się zabrudzenia i kurz. Zaleca się wykonywać takie czynności raz na dwa tygodnie za pomocą miękkiej szmatki, wody oraz mydła. Należy także dbać o przeprowadzanie regularnych czynności serwisowych urządzenia raz na rok lub raz na dwa lata. Fachowcy zarówno kompleksowo wyczyszczą urządzenie, jak i je zdezynfekują oraz w razie wykrycia awarii, naprawią.