Strona główna
Multimedia
Tutaj jesteś

Grzejniki elektryczne – jak wybrać najlepszy?

21 września 2022 grzejnik


Obecnie nadchodzący sezon grzewczy spędza sen z powiek wielu osób. Sytuacja na rynku energetycznym jest bardzo niepewna, a wielu ludzi obawia się, że nie będzie ich stać na ogrzanie mieszkań i domów. W tym celu trzeba pomyśleć o odpowiednich grzejnikach elektrycznych, które zapewnią nam ciepło, gdy nadejdą już te chłodniejsze dni. Pamiętaj, że nie zawsze ogrzewanie gazowe sprawdzi się w 100%, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym źródle ciepła. Jakie grzejniki elektryczne więc wybrać? Sprawdź nasz artykuł!

Grzejnik konwektorowy czy może radiacyjny?

Na rynku istnieją dwa rodzaje grzejników elektrycznych. Rozróżnia się je na podstawie wymiany powietrza. Ogrzewanie konwekcyjne jest zdecydowanie bardziej znane  i powszechniej stosowane. Przepływ powietrza w jego obrębie odbywa się w sposób grawitacyjny. Od spodu urządzenia wpuszczane jest zimne powietrze, które dzięki obecności wymiennika ociepla się, dzięki czemu ciepłe podmuchy wypełniają grzejnik, zapewniając ciepło w pomieszczeniu. 

Na rynku obecne są także nowocześniejsze rozwiązania, do których zalicza się ogrzewanie radiacyjne. Takie grzejniki swoje ciepło oddają na całej powierzchni, dzięki czemu osoba przy nim siedząca ma wrażenie, że działają one znacznie lepiej niż konwektorowe. Mimo że takie urządzenie jest droższe, okazuje się, że w codziennym użytkowaniu jest to rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne. Warto zwrócić na to szczególną uwagę wybierając najlepsze grzejniki elektryczne do domu.

Grzejniki elektryczne – jakie są ich typy?

Wybierając idealne grzejniki elektryczne do domu, musisz zwrócić szczególną uwagę na typ urządzenia, jego moc oraz miejsce, w którym planujesz go umieścić. Wyróżniamy cztery typy ogrzewania elektrycznego.

  1. Grzejnik elektryczny olejowy działa na zasadzie radiacji. Źródłem ciepła w tym przypadku jest olej. Mimo że potrzebuje on dużo energii, aby nabrać odpowiedniej temperatury, bardzo długo oddaje swoje ciepło. Idealnie sprawdzi się on do codziennego użytkowania.
  2. Grzejnik elektryczny z dodatkowym wkładem ceramicznym. Wyglądają one jak klasyczne grzejniki. Wewnątrz nich jest umieszczony wkład ceramiczny, który nagrzewa się po podłączeniu do prądu. Urządzenie to oddaje swoje ciepło jeszcze długo po odłączeniu od źródła zasilania. Ich minusem jest zużycie dużej ilości energii elektrycznej.
  3. Termowentylator inaczej nazywany farelką. Działają na zasadzie konwekcji. Wewnątrz nich umieszczona jest spirala grzewcza, a obecność wiatraczka powoduje wydmuchiwanie z dużą intensywnością ciepłego powietrza. Dzięki temu pomieszczenie szybko się ogrzewa, a same grzejniki elektryczne tego typu są stosunkowo tanie. Minusem termowentylatorów jest ich duży pobór prądu oraz fakt, że pomieszczenia ogrzewane w ten sposób szybko się ochładzają. 
  4. Grzejnik konwektorowy nie należy do tych energooszczędnych. Mimo że szybko się nagrzewają, równie szybko tracą swoją temperaturę. Najlepiej sprawdzą się, gdy zależy nam na tanim ogrzewaniu małych pomieszczeń. 

Nim zdecydujesz się na konkretne grzejniki elektryczne, koniecznie sprawdź, które z dostępnych na rynku idealnie sprawdzą się w Twoim domu. A Ty masz już swój typ?

Redakcja elbudowa.com.pl

Redakcja Elbudowa.com.pl to grupa specjalistów z zakresu budownictwa oraz domu. W naszych artykułach znajdziesz także wiele innych tematów, które opierają się na naszym wieloletnim doświadczeniu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

ile jest powiatów
Jak wybrać telewizor
najlepsze hulajnogi

Jesteś zainteresowany reklamą?

najlepsze hulajnogi