Co to są głowice frezarskie?

Obróbka skrawaniem to nazwa procesu obróbki materiału, w tym różnych rodzajów stali, poprzez jego powierzchniowe skrawanie w celu nadania mu pożądanego kształtu. Jedną z form obróbki jest frezowanie. Do frezowania wykorzystuje się specjalistyczne maszyny nazywane frezarkami oraz dedykowane im narzędzia skrawające, w tym frezy i większe głowice frezarskie wyposażone w wiele noży (płytek) skrawających. Głowic używa się w profesjonalnych frezarkach CNC.

Uniwersalne narzędzie do planowania

Jednym z podstawowych zastosowań dla głowic frezarskich jest planowanie płaszczyzn płaskich, czyli ich wyrównanie przed dalszym procesem obróbki. To często wstępna praca poprzedzająca bardziej zaawansowane działania mające na celu nadanie obrabianemu materiałowi właściwego, pożadanego kształtu. Głowica frezarska do planowania to uniwersalne narzędzie, które bardzo często wykorzystywane jest również przy kopiowaniu, a niekiedy we frezowaniu cyrkularnym i obwodowym. Najczęściej wyposażone są one w kilka płytek skrawających, co zwiększa posuwy i sprawia, że jest to sprzęt wykorzystywany przede wszystkim w zastosowaniach profesjonalnych, w połączeniu z zaawansowanymi frezarkami CNC, do masowej produkcji narzędzi i form. Ze względu na duże obciążenia i pojawiające się podczas pracy wysokie temperatury, profesjonalne głowice wyposażone są w chłodzenie wewnętrzne.

Głowice wieloostrzowe

W odróżnieniu od standardowych, jednoostrzowych frezów stosowanych w typowych obrabiarkach górnowrzecionowych, w profesjonalnych frezarkach CNC, w celu zwiększenia posuwu i przyspieszenia pracy powszechnie stosuje się wieloostrzowe głowice frezarskie wyposażone w kilka płytek skrawających. Najczęściej spotykanymi wersjami takich narzędzi są głowice z 4, 5 i 6 ostrzami, choć w sprzedaży znaleźć można również modele wyposażone w większą liczbę ostrzy. Zastosowanie większej liczby płytek skrawających ma bezpośrednie przełożenie na szybkość pracy i wszechstronność narzędzia. Podstawowym zastosowaniem większości głowic frezarskich jest planowanie i kopiowanie. Duży posuw jest w tym przypadku możliwy nie tylko dzięki zastosowaniu głowicy z wieloma ostrzami, ale i obsługującej ją frezarki, w tym przypadku profesjonalnej obrabiarki CNC o dużej mocy.

Mechaniczna obróbka różnorodnych materiałów poprzez ich powierzchniowe skrawanie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. W przypadku frezarek są to frezy oraz różne rodzaje głowic frezarskich dedykowanych planowaniu i kopiowaniu, ewentualnie innym specjalistycznym pracom, takim jak frezowanie cyrkularne i obwodowe.

Redakcja elbudowa.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.