Czy też należysz do osób, które szukają nowoczesnych alternatyw dla tradycyjnego budownictwa? Jeśli tak, na pewno trafisz prędzej czy później na domy modułowe całoroczne, które wyróżniają się wśród dostępnych rozwiązań – nie tylko przystępną ceną, czy krótkim czasem realizacji, ale również komfortem porównywalnym z klasycznymi domami.
Jednak aby mogły służyć jako pełnoprawne miejsce do życia przez cały rok, muszą spełniać określone warunki. O jakich wytycznych mowa? Zrobiliśmy krótki przegląd tych ważniejszych.
Warunek #1 Odpowiednia izolacja termiczna
Jednym z podstawowych elementów, które musi spełniać dom modułowy całoroczny – jest skuteczna izolacja cieplna. Bez tego nie ma mowy o możliwości zamieszkania tamże w naszym kraju, w perspektywie każdej pory roku.
Co powinien posiadać dom modułowy, aby zapewniać odpowiednią izolację termiczną przez cały rok?
-
ściany z odpowiednią grubością ocieplenia (wełna mineralna, styropian, pianka PIR),
-
izolowany dach i podłogę,
-
energooszczędne okna,
-
brak mostków termicznych – czyli miejsc ucieczki ciepła.
W polskim klimacie, gdzie zimą temperatury spadają znacznie poniżej zera, a latem mogą przekraczać 30°C – taki poziom izolacji odgrywa ogromną rolę.
Warunek #2 Systemy grzewcze i wentylacja
Nie tylko izolacja. Aby można było komfortowo mieszkać przez cały rok – dom musi być wyposażony w niezawodne źródło ogrzewania. Najczęściej stosuje się ogrzewanie elektryczne, grzejniki konwektorowe, maty grzewcze lub klimatyzację z funkcją grzania.
Inne ważne elementy dla spełnienia tego warunku to: wydajny system ogrzewania z termostatami, wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna z możliwością wietrzenia oraz odpowiednia szczelność budynku i cyrkulacja powietrza. W nowoczesnych rozwiązaniach popularna jest także pompa ciepła typu powietrze–powietrze.
Warunek #3 Zgodność z przepisami i formalności
Choć domy modułowe całoroczne często nie wymagają klasycznego pozwolenia na budowę, wiele zależy od ich powierzchni, sposobu posadowienia i lokalizacji. Aby nie mieć w tym zakresie żadnych wątpliwości, warto wcześniej skonsultować się z urzędem gminy lub architektem.
Trzeba wziąć pod uwagę między innymi:
-
plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP lub WZ),
-
sposób posadowienia,
-
zgłoszenie lub pozwolenie – w zależności od konstrukcji i metrażu.
Pewne jest, że domki modułowe całoroczne to atrakcyjna opcja dla osób ceniących mobilność, nowoczesny styl życia i oszczędność. Inwestując w dobrze zaprojektowany dom modułowy całoroczny, taki jak te od Europa Campers – zyskujesz nie tylko komfort, ale również niższe koszty eksploatacji i co nie mniej ważne – większą swobodę życia.
Artykuł sponsorowany